Kilkanaście koncertów polskiej współczesnej muzyki poważnej znalazło się w programie 34. festiwalu Musica Polonica Nowa, który odbędzie się w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu w dniach 10-14 kwietnia.
Musica Polonica Nova to z jednej strony festiwal odkrywający na nowo mniej znane dzieła polskich kompozytorów, z drugiej zaś prezentacja współczesnej muzyki eksperymentalnej. Hasłem tegorocznego wydarzenia organizowanego przez Narodowe Forum Muzyki jest: „POPKULTURA / subkultura”.
Paweł Hendrich, dyrektor artystyczny Musica Polonica Nova, w przesłanym w środę PAP materiałach prasowych podkreślił, że program tegorocznego festiwalu skupia się na „inspiracjach, płynnych granicach i połączeniach”. Hendrich wskazał przy tym, że współcześnie kompozytorzy coraz częściej „czerpią inspiracje zarówno z dominującej kultury popularnej, jak i z rozlicznych subkultur”. „Granice w sztuce wciąż wprawdzie istnieją, ale coraz łatwiej je przekraczać. Muzyka współczesna przestaje być elitarna, otwiera się na świat życia codziennego i odbiorców niewyspecjalizowanych, spoza akademickich kręgów. Czasem dokonuje krytycznych przechwyceń, zapuszczając się na obszerne pole popkultury. Ale bywa i tak, że kompozytorzy po prostu szczerze, bez cienia ironii, czerpią pełnymi garściami z muzyki popularnej, ciesząc się jej energią” – napisał.
W tegorocznym programie Hendrich wskazał m.in. na cykl minikoncertów „71/42”, które będą otwierać każdy kolejny dzień festiwalu. Na ich tytuł tego cyklu składają się telefoniczne numery kierunkowe Wrocławia i Łodzi - w cyklu swoje dzieła zaprezentują studenci Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
Wśród wykonawców zaproszonych do współtworzenia tegorocznego festiwalu są m.in.: Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble, Orkiestra Muzyki Nowej, NeoQuartet, NFM Trio Smyczkowe Leopoldinum oraz LutosAir Quintet.
Organizatorzy festiwalu nawiązali współpracę również z wrocławskim Teatrem Polskim w Podziemiu. Jej efektem będzie pokaz spektaklu „Finnegans W/Fake” z muzyką Wojciecha Blecharza.
Hendrich zwrócił uwagę na twórczość dwójki kompozytorów, tegorocznych rezydentów festiwalu – Marty Śniady i Artura Zagajewskiego. „Oboje sięgają odważnie po elementy pop- i subkulturowe, przekraczają granice gatunków i dziedzin sztuki. U Artura znajdziemy punkrockowy bunt, ale też inspiracje architekturą i urbanistyką, dzięki czemu jego muzyka staje się doskonałym komentarzem do współczesności. Marta z kolei czerpie z szerokiego nurtu popkultury i trzyma rękę na pulsie najnowszych trendów, nie tracąc przy tym wyraźnego indywidualnego charakteru” – napisał.
34. festiwal Musica Polonica Nova odbędzie się w Narodowym Forum Muzyki w dniach 10-14 kwietnia.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ pat/