4. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Uroczystości Ullmannowskie” ruszy we wtorek w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Jego dyrektor Jana Galasova podała, że w tym roku przypada on 80 lat po śmierci w Auschwitz kompozytora Viktora Ullmanna, któremu jest poświęcony.
Galasova, która jest także pomysłodawczynią festiwalu, poinformowała, że organizowany jest on tradycyjnie w ostatnim tygodniu kwietnia w Cieszynie i Czeskim Cieszynie, by przywołać pamięć wybitnych kompozytorów: oprócz Ullmanna także jego towarzyszy więzionych w terezińskim getcie - Hansa Krasy i Pavla Haasa. Wszyscy zginęli w niemieckim obozie Auschwitz 80 lat temu - w 1944 roku.
Festiwal rozpocznie się we wtorek i potrwa do niedzieli. „Program +Uroczystości Ullmannowskich+ składa się z kilku części. W głównej artyści z Polski, Czech, Austrii i Niemiec wystąpią w czterech koncertach kameralnych. Koncert inauguracyjny w Centrum Kulturalno-Społecznym +Strzelnica+ w Czeskim Cieszynie zatytułowany będzie +Viktor Ullmann - jego poprzednicy, współcześni i naśladowcy+. Wykonają go młodzi artyści z Niemiec – pianista Christopher Orendi i sopranistka Monika Teepe” – podała dyrektor.
Podczas inauguracji zaprezentowane zostanie czeskie wydanie monografii kompozytora „Niespokojny środkowoeuropejczyk Viktor Ullmann. Historia niemieckiego kompozytora z Pragi”, której autorem jest niemiecki muzykolog Ingo Schultz. Czeskie tłumaczenie oryginału, przełożone przez Magdalenę Zivną, uzupełnia nowy rozdział, na który składają się opracowania polskich i czeskich historyków przybliżające postać Ullmanna.
W kolejne wieczory melomani wysłuchają między innymi programu „Muzyka była nadzieją. Muzyka i poezja z Terezina” w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy” w wykonaniu zespołu kameralnego Merlin z Wiednia oraz austriackiego dramaturga i reżysera Hermanna Beila, a także koncertu „Wiedeńskie wpływy w twórczości Viktora Ullmanna” w synagodze Szomre Szabos w Czeskim Cieszynie, gdzie muzykę Ullmanna, Arnolda Schoenberga i Aleksandra Zemlinsky’ego – zaprezentuje czeski kwartet smyczkowy Fama Q.
„Koncert finałowy +Skąd wzięło się to piękno+ odbędzie się w cieszyńskim Domu Narodowym. Polscy artyści Witold Pieńkowski (fortepian) i Agnieszka Brzezicka (sopran) wykonają pieśni i kompozycje fortepianowe Ullmanna” – dodała Galasova.
Viktor Ullmann urodził się w Cieszynie w rodzinie żydowskiej w 1 stycznia 1898 roku. W związku z karierą ojca w austro-węgierskiej armii rodzina przeszła na katolicyzm. Ullmannowie mieszkali w Cieszynie do 11 roku życia Viktora. W 1909 roku matka przeprowadziła się z synem do Wiednia, ojciec zaś kontynuował służbę wojskową w Galicji. Lata studenckie młody Ullmann spędził w Wiedniu. Był również uczestnikiem walk na froncie I wojny światowej. Po wojnie wyjechał do Pragi, gdzie pracował jako dyrygent w Nowym Teatrze Niemieckim (obecnie Opera Państwowa w Pradze). Potem mieszkał w Szwajcarii, Niemczech i ponownie w Pradze, gdzie włączył się w życie muzyczne. W czasie wojny został uwięziony w getcie w Terezinie. 18 października 1944 roku zginął w niemieckim obozie Auschwitz. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ mhr/