Wybitny rumuński wiolonczelista Andrei Ionita, Orkiestra Smyczkowa „Primuz” oraz Marcin Wasilewski Trio uświetnią VIII edycję Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Opactwie 2018 - Bach u Cystersów”, w kościele opactwa oo. cystersów w Wąchocku (Świętokrzyskie).
„Za każdym razem gościmy starannie dobranych artystów, prezentujących najwyższy poziom. Jan Sebastian Bach jest głównym bohaterem każdego z naszych festiwali, ale obok niego pojawiają się też dzieła innych kompozytorów” – podkreślił w piątkowej rozmowie z PAP rzecznik festiwalu, Filip Piestrzeniewicz.
W sobotę wieczorem podczas pierwszego festiwalowego koncertu z recitalem wystąpi znakomity rumuński wiolonczelista Andrei Ionita (ur. 1994 r.). Laureat wielu prestiżowych nagród, w tym konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w 2015 r. zaprezentuje trzy suity wiolonczelowe Jana Sebastiana Bacha.
Instrumentalista oraz artyści Orkiestry Smyczkowej „Primuz” z Akademii Muzycznej w Łodzi pod dyrekcją prof. Łukasza Błaszczyka w niedzielę wykonają wspólnie dwa koncerty wiolonczelowe: autorstwa syna Bacha - Karola Filipa Emanuela Bacha, a także Józefa Haydna. Łódzcy kameraliści, którzy zwyciężyli w ostatnim Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Smyczkowych w Bydgoszczy, zaprezentują także suitę orkiestrową Jana Sebastiana Bacha.
Podczas trzeciego koncertu festiwalu – 15 września – w wąchockim klasztorze wystąpi Marcin Wasilewski Trio z koncertem „Jan Sebastian Bach – inspiracje jazzowe”. Przedsięwzięcie jest dedykowane zmarłemu w lipcu wybitnemu trębaczowi Tomaszowi Stańce. Muzycy zespołu współpracowali z artystą.
Piestrzeniewicz ocenił w rozmowie z PAP, że organizowany od 2011 r. w Wąchocku festiwal, spotyka się ze znakomitym odbiorem słuchaczy. „Ze względu na muzyków, których staramy się zapraszać, ale bardzo istotne jest także miejsce. Stare, średniowieczne mury opactwa (…) piękne zdobienia wnętrza, doskonała akustyka kościoła, świetnie nadająca się do muzyki barokowej. Sama atmosfera mistycznej tajemnicy jaka przesiąka te mury w związku z życiem zakonnym (…) Te aspekty udzielają się też muzykom” – zaznaczył.
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie „Muzyka w Opactwie”.
Opactwo cystersów w Wąchocku jest najlepiej zachowanym obiektem romańskim w Polsce. Jego kapitularz to jedno z nielicznych, idealnie ocalałych wnętrz z tamtego okresu. Początki klasztoru sięgają 1179 r. Mury kościoła – trójnawowej bazyliki z transeptem i kaplicami po bokach prezbiterium – są w charakterystyczny sposób oblicowane dwubarwnym piaskowcem.
W 2017 r. zespół opactwa cystersów w Wąchocku został wpisany przez prezydenta na listę Pomników Historii. (PAP)
autor: Katarzyna Bańcer
ban/ pat/