Kultura i sztuka po 1989 roku

18.09.2018

Festiwal Open the Door od piątku w Katowicach

16 spektakli, w różny sposób podejmujących problem wykluczenia społecznego, będzie można obejrzeć w Katowicach podczas pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Open the Door, który potrwa od 21 do 30 września.

"Teatr jest miejscem, gdzie wszyscy możemy się zjednoczyć. W teatrze nie ma żadnych barier, w teatrze wszystko wolno, wszystko można, przynajmniej ja tak uważam. Teatr jest więc po to, by pokazywać grupy społeczne, które mają jakieś problemy, ale żeby też pokazywać, że teatr można robić wszędzie, z różnymi ludźmi" - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach Robert Talarczyk.

To właśnie Teatr Śląski, przy wsparciu organizacyjnym Muzeum Śląskiego, jest organizatorem festiwalu. Spektakle mają się odbywać nie tylko w przestrzeniach obu instytucji, ale też w plenerze, na katowickim Rynku.

Swoje propozycje przedstawią artyści z Polski, Belgii, Francji, Rosji, Hiszpanii, Izraela, Czech i Meksyku, uprawiający różne formy sztuki teatralnej, m.in. teatr tańca, uliczny, kabaret, czy performance. "Nie o to chodzi, by siedzieć wygodnie w jednej szufladzie, skoro świat teatru jest tak różnorodny" - podkreśliła kuratorka artystyczna festiwalu Dagmara Gumkowska.

"Pracując nad formułą festiwalu i jego ideą zastanawialiśmy się, czym tak naprawdę jest wykluczenie, co powoduje, że ktoś znajduje się na marginesie i jeśli się nad tym chwilę zastanowić, to naprawdę jest tak - i przyczyn jest przerażająco wiele - że mamy w sobie coś takiego, że zniszczymy tak naprawdę każdą inność" - dodała.

Festiwal zainauguruje w piątek nagradzany spektakl "Pod presją" Mai Kleczewskiej, którego premiera odbyła się w marcu w Teatrze Śląskim.

Finansowego wsparcia festiwalowi udzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorząd województwa śląskiego. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL