Kultura i sztuka po 1989 roku

08.10.2017

Festiwal piosenek Anny German w Mińsku

Anna German. Fot. PAP/CAF/S. Czarnogórski Anna German. Fot. PAP/CAF/S. Czarnogórski

Koncert finałowy VI Festiwalu Piosenek Anny German, promującego kulturę polską na Białorusi, odbył się w niedzielę wieczorem w mińskim Pałacu Republiki. Anna German do dziś ma wielkie grono miłośników zarówno w Polsce, jak i na terenie byłego ZSRR.

„To szczególny festiwal, który już na stałe wszedł do polskiego kulturalnego kalendarza na Białorusi. Z roku na rok jego poziom jest coraz wyższy” – powiedział ambasador Konrad Pawlik podczas ogłoszenia zwycięzców festiwalu. Dodał, że słowa piosenek Anny German są ważne dla Polaków i Białorusinów. „Anna German przeżyła bardzo wiele, w tym represje stalinowskie. Po wojnie jako dziecko trafiła do Polski” – mówił Pawlik.

Grand Prix zdobyła solistka Białoruskiej Filharmonii Państwowej Halina Sokolnik. Nagrodzono również zespół „Piątka” z Mińska, w kategorii solistów do 25 lat ex aequo Ałłę Janowicz i Innę Trajan, a w kategorii powyżej 26 lat pierwsze miejsce zajęła Palina Danskaja.

W czasie koncertu finałowego wystąpili, wykonując utwory w języku polskim i rosyjskim, laureaci obecnej i poprzednich edycji festiwalu - profesjonaliści i amatorzy. Piosenki Anny German śpiewali m.in. białoruski wokalista Piotr Jełfimau i Rosjanin Iwan Iljiczow – autor biografii piosenkarki oraz założyciel fan clubu artystki. Artystom akompaniował zespół Ars Longa z Rakowa i pianista Wital Alaszkiewicz.

Eliminacje konkursowe przeprowadzono w Mińsku w sobotę. Festiwal odbywa się na zasadzie konkursu z udziałem wokalistów i zespołów z całej Białorusi. Uczestnicy wykonują po dwie piosenki z repertuaru artystki – jedną w języku polskim, drugą do wyboru - po polsku lub po rosyjsku. Konkurs odbywa się w trzech kategoriach: soliści w wieku 15-25 lat, soliści powyżej 26 lat i grupy muzyczne do 10 uczestników.

„Polskich piosenek zawsze było więcej, ale obecna edycja jest pod tym względem wyjątkowa” – mówiła Maryna Towarnicka z duetu WitaM, organizatorka festiwalu. Imprezę zorganizowano przy wsparciu Ambasady RP na Białorusi, Instytutu Polskiego w Mińsku i Zielonogórskiego Ośrodka Kultury. Nagrody ufundowały polskie firmy, a także samorząd województwa dolnośląskiego.

W organizację koncertów laureatów w Polsce od trzech lat angażuje się m.in. także Miejski Dom Kultury z Mińska Mazowieckiego.

W tym roku do konkursu zgłosiło się 40 wokalistów i zespołów, do eliminacji zakwalifikowano 30 z nich.

Znana z takich utworów jak "Tańczące Eurydyki" czy "Dziękuję mamo" Anna German, aktorka, kompozytorka i piosenkarka, urodziła się w ZSRR. Po II wojnie światowej jej rodzina zamieszkała we Wrocławiu. Piosenki German były niezwykle popularne w Polsce i na terenie ZSRR – śpiewała w języku polskim i rosyjskim. Zmarła w 1982 roku w Warszawie.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ mmp/ ap/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL