Zaskakujące połączenie muzyki Fryderyka Chopina z pokazem flamenco podczas festiwalu świątecznego w Madrycie przedstawiła grupa polskich artystów. Polska jest honorowym gościem festiwalu, który zorganizowały madryckie władze przy współpracy Ambasady RP w Hiszpanii.
Wydarzenie, którego celem jest "zbliżenie między kulturą polską i hiszpańską", zostało zorganizowane pod hasłem "Spotkajmy się w Boże Narodzenie".
W środę odbył się spektakl "Tablao Chopin", zaprezentowany przez grupę polskich artystów, "zafascynowanych kulturą andaluzyjską". Mazurki, nokturny, preludia i walce Chopina przeplatały się w nim z tańcem i andaluzyjską muzyką gitarową. Polscy artyści sięgnęli po najstarszą formę pieśni flamenco, tzw. cante jondo.
"Biało-czerwone flamenco w rytm Chopina. Niezapomniany wieczór" - napisała na Twitterze Ambasada RP w Madrycie. "Przestrzeń dźwiękowa utkana z muzyki fortepianowej wielkiego polskiego kompozytora oraz głosu sopranowego została przepleciona +cante jondo+ łączącym się z tremolo i arpeggio gitary flamenco, tworząc razem wspaniałe płótno, na którym ornamenty malował taniec flamenco" - takim komentarzem opatrzyły z kolei środowy koncert władze Madrytu. W ich ocenie spotkanie twórczości dziewiętnastowiecznego geniusza muzyki fortepianowej i rozwijającą się wówczas na drugim końcu Europy sztuką flamenco okazało się niezwykle owocne.
Madrycki festiwal bożonarodzeniowy rozpoczął się w piątek i będzie trwał do 30 grudnia. W ramach festiwalu zaplanowano całą serię widowisk, koncertów, pokazów audiowizualnych, w tym kinowych, a także występów cyrkowych i spektakli teatru ulicznego. Odbywają się również tematyczne warsztaty.
Szczególnym zainteresowaniem cieszą się koncerty muzyki klasycznej. Pod koniec roku odbędzie się recital urodzonego w Madrycie, młodego polskiego pianisty Wiktora Gąsiora. Koncert jest rodzajem hołdu składanego Chopinowi i jego twórczości.
W ramach festiwalu odbędzie się też jeszcze koncert "Z Warszawy, Bratysławy, Budapesztu i Pragi - z miłością i muzyką", w ramach którego będą wykonywane utwory wybitnych kompozytorów pochodzących z krajów Europy Środkowej. Na zakończenie koncertu polska sopranistka Ewa Hyla Zamojska zaśpiewa najpiękniejsze polskie kolędy.
Osobny blok wydarzeń został poświęcony polskiej literaturze, w tym twórczości Stanisława Lema i Andrzeja Sapkowskiego. Opowieści dla dzieci i dorosłych, teatr lalek, warsztaty literackie mają służyć szerszemu zaznajomieniu publiczności w Madrycie z polską kulturą.
Ze względu na epidemię podczas wszystkich festiwalowych imprez zachowywane są środki bezpieczeństwa, w tym utrzymanie 1,5-metrowej odległości widzów od siebie i noszenie maseczek podczas spektakli, dezynfekowanie pomieszczeń przed każdym występem. Bilety na poszczególne wydarzenia sprzedawane są wyłącznie drogą elektroniczną. Wchodzenie i opuszczanie sal, w których mają miejsce wydarzenia kulturalne, odbywa się etapami. (PAP)
Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)
opi/ mars/ mal/