Dziesięć premierowych ekranizacji teatralnych będzie można zobaczyć podczas drugiej edycji festiwalu Teatroteka Fest w warszawskim teatrze Collegium Nobilium i kinie Kultura. Projekcje odbywać się będą od 9 do 11 lutego.
Uczestnicy festiwalu zobaczą m.in. spektakl na podstawie dramatu Joanny Janiczak "Sprawa Rity G", który zdobył Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną w 2016 r., "Dziecko" Ingi Iwasiów, "Cichą noc" Amanity Muskarii – teksty, które były napisane na konkurs Strefy Kontaktu, organizowany przez Teatr Współczesny we Wrocławiu. W programie Teatroteki Fest znalazły się także m.in. sztuka "Nie ma" Mariny Prześlugi, nagrodzona w zeszłorocznej edycji konkursu Strefy kontaktu, "Dzielni chłopcy" Magdaleny Drab, "Porwać się na życie" Roberta Urbańskiego oraz "Zakład karny o stówę" Marty Guśniowskiej.
Jak powiedziała PAP rzecznik prasowa festiwalu Klaudyna Desperat, Teatroteka Fest ma podkreślać bliskość ekranizacji teatralnych, wyprodukowanych przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, z kinem. "To właśnie połączenie światów teatru i filmu, z którym mamy tu do czynienia, jest kwintesencją i siłą tych produkcji. Chcemy, żeby jak najwięcej widzów mogło zobaczyć projekcje, dlatego w tym roku pokazy odbędą się nie tylko w teatrze Collegium Nobilium, ale także w kinie Kultura" – wyjaśniła.
Według Desperat, integralną część wydarzenia stanowią nagrody przyznawane w kategoriach: tekst dramatyczny, reżyseria, zdjęcia, scenografia, muzyka oryginalna lub opracowanie muzyczne, montaż, pierwszoplanowa rola kobieca, pierwszoplanowa rola męska, drugoplanowa rola kobieca, drugoplanowa rola męska. "Nagrodę przyzna również publiczność. Głosowanie będzie odbywać się w miejscach pokazów oraz poprzez specjalną zakładkę na stronie internetowej festiwalu. Najlepszy spektakl wskażą także dziennikarze i krytycy. Będzie też nagroda dla absolwenta lub studenta Akademii Teatralnej w Warszawie" – poinformowała.
Pierwszego dnia festiwalu dla widzów zagra ubiegłoroczny juror Włodek Pawlik, który wykona jazzowe improwizacje inspirowane spektaklami Teatroteki oraz utwory ze swoich płyt.
Teatroteka Fest jest adresowana do widzów powyżej 16. roku życia. Po zakończeniu projekcji jej uczestnicy będą mogli wziąć udział w spotkaniach z twórcami, prowadzonych przez studentów i dziennikarzy.
Organizatorami wydarzenia są: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Współorganizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Festiwal współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)
autor: Daria Porycka
dap/ agz/