Kultura i sztuka po 1989 roku

11.11.2016

Festiwal Twórczości Korowód – od soboty

Koncert finalistów Ogólnopolskiego Konkursu Twórców i Wykonawców "Piosenkarnia” rozpocznie w sobotę dziewiąty Festiwal Twórczości Korowód w Krakowie. Na laureatów czekają nagrody finansowe, profesjonalna sesja nagraniowa i występ na antenie radiowej.

Ten pierwszy koncert festiwalu odbędzie się w klubie Żaczek. Najlepszych młodych autorów i wykonawców wyłoni jury złożone z artystów i krytyków sztuki. Koncert laureatów "Piosenkarni" rozbrzmi w niedzielę w Studiu Muzycznym im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. Wieczór poprowadzi dyrektor festiwalu, solistka i pianistka, Anna Treter oraz pieśniarz i kompozytor Robert Kasprzycki.

Konkurs twórców i wykonawców oraz koncert laureatów składają się na pierwszą częścią festiwalu.

Kolejna część imprezy, już nie konkursowa, odbędzie się 18 i 19 listopada.

Na 18 listopada organizatorzy zaplanowali dwa wieczory recitalowe w Piwnicy Pod Baranami. Pierwszy z nich poświęcony będzie twórczości Krzysztofa Piaseckiego - przedstawiciela autorskiej piosenki kabaretowej i dziennikarza. Podczas koncertu towarzyszyć mu będą: Jan Hnatowicz, gitarzysta i kompozytor wielu jego piosenek, oraz gitarzysta Andrzej Żurek.

Drugim bohaterem wieczorem będzie Piotr Woźniak - wokalista, gitarzysta, kompozytor, aranżer, członek zespołu Tadeusza Woźniaka. Podczas recitalu swoich autorskich ballad wystąpi w towarzystwie wiolonczelistki Anny Papierz.

19 listopada w Operze Krakowskiej odbędzie się ostatnie wydarzenie festiwalu. Wieczorny koncert poświęcony będzie Jonaszowi Kofcie – wybitnemu autorowi tekstów piosenek, poecie, malarzowi i satyrykowi. Utwory artysty wykonają m.in. Anna Treter, Hanna Banaszak ze swoim zespołem, Stefan Friedmann, Grzegorz Halama, Krzysztof Kiljański.

Festiwal Twórczości Korowód jest poświęcony polskim piosenkom. W trakcie festiwalowych wydarzeń publiczność może usłyszeć stare przeboje w nowych aranżacjach. Obok uznanych artystów na scenie pojawiają się młodzi, debiutujący twórcy.

"Od lat piszę i śpiewam piosenki, z zespołem Pod Budą, ale także podczas solowych, autorskich koncertów. Wiem więc, jak ważne i potrzebne ludziom są dobre, mądre piosenki. A mamy ich w Polsce całe mnóstwo. Tylko czerpać" – powiedziała Anna Treter. (PAP)

bko/pat

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL