28 teatrów z 12 krajów wystąpi podczas rozpoczynającego się w przyszłym tygodniu Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. W ciągu czterech dni w dwóch gdańskich dzielnicach pokazanych ma być prawie 70 spektakli.
Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA Szymon Wróblewski podczas konferencji prasowej we wtorek w Gdańsku poinformował, że podczas jubileuszowego, 20. festiwalu wystąpi rekordowa liczba 28 teatrów. Teatry z 12 krajów w ciągu czterech dni mają pokazać rekordowe, prawie 70 spektakli. Większość grup zaprezentuje po kilka spektakli. Wróblewski podkreślił, że czasami prezentowane będą cztery przedstawienia w tym samym czasie.
Poinformował, że z okazji jubileuszu zaproszone zostały teatry, które już kiedyś wystąpiły w Gdańsku. „Program festiwalu w tym roku to takie +the best of+ wszystkich dotychczasowych festiwali w Gdańsku, wracają spektakle prezentowane np. w 1998 r., które ciągle dobrze się ogląda w mieście” – tłumaczył.
W tym roku spektakle będą prezentowane w kilkunastu miejscach na terenie dwóch dzielnic: na Starym Przedmieściu i na Dolnym Mieście w Gdańsku, na terenie których festiwal już się odbywał. W minionych dwóch latach festiwal był bliżej śródmieścia, na Forcie Góry Gradowej i Placu Zebrań Ludowych.
„Festiwal i teatry uliczne są magnesem, który ma przyciągnąć mieszkańców i turystów na Stare Przedmieście i na Dolne Miasto, które w ostatnich latach zostało zrewitalizowane” – dodał.
Karolina Pacewicz z Gdańskiego Archipelagu Kultury "Plama" (GAK) podała, że największym spektaklem będzie "Ginkgo" teatru Antagon z Niemiec. „Ten spektakl był już pokazany na festiwalu wiele lat temu; nawiązuje do wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie” – dodała. Aktualne tematy uchodźców, narodowościowych konfliktów poruszone zostaną w spektaklu Biura Podróży „Carmen Funebre. Polski teatr „Fuzja” pokaże przedstawienie "Dywidenda" mówiące o kryzysie ekonomicznym.
Teatr „Kumulus” z Francji w swoim spektaklu o problemach ekonomiczno-ekologicznych pokaże stopniowy upadek nowoczesnego społeczeństwa. „Spektakl trwa 90 minut, nie padnie w nim żadne słowo, ale będzie mocno i ciekawie” – dodała.
Podała, że wystąpi m.in. bardzo lubiany przez gdańską publiczność teatr „Continuo” z Czech ze spektaklem "Now?". „Można uznać, że jest to bardziej teatralny eksperyment niż typowy spektakl; aktorzy próbują dociec, co kształtuje współczesnego człowieka: doświadczenia, odczucia czy może środowisko, w którym się wychowuje” – wyjaśniła.
Ponadto wystąpią m.in. Studio Eclipse z Belgii, Dansk Rakkerpak z Danii, Tukkers Connexion z Holandii, Teatr Snów - który na festiwalu świętować będzie swoje 30. lecie oraz Mr Pejo's Wandering Dolls z Rosji, eVenti Verticali z Włoch, Wandering Orquestra Company z Hiszpanii i Burnt Out Punks z Szwecji ze spektaklem „Syndrom sztokholmski”. Mr Pejo's Wandering Dolls z Rosji w swoim przedstawieniu ma m.in. wchodzić do mieszkań na Dolnym Mieście.
Daria Szopa z Gdańskiego Archipelagu Kultury zaznaczyła, że tegoroczny program zawiera propozycje dla całych rodzin. „Strefą familijną będzie Plac Wałowy, gdzie pojawi się dużo produkcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych” – dodała. Do najmłodszych kierowane są propozycje teatrów: Pinezka i Barnaby. „Bardzo ciekawy, dowcipny i niesamowicie zaskakujący jest spektakl Bramy Graaflanda z Holandii; na pewno fani kuchni, gotowania będą zachwyceni podczas występu” – dodała.
W organizacji Festiwalu pomogło Stowarzyszenie „Opowiadacze historii” z Dolnego Miasta. Jacek Górski ze stowarzyszenia podkreślił, że mieszkańcy Dolnego Miasta bardzo cieszą się, że festiwal odbędzie się na terenie tej położonej na uboczu, ale wyjątkowej dzielnicy Gdańska. „Nasze rejony są bardzo urokliwe, malownicze, szczególnie te związane z Bastionami i z dawną fosą fortyfikacyjną” – dodał.
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA jest jednym z największych i cenionych plenerowych festiwali teatralnych w Polsce i tej części Europy; odbywa się w Gdańsku od 1997 roku. Organizatorem jest "Plama" Gdański Archipelag Kultury.
Organizatorzy zapewniają, że „FETA to festiwal wędrujący po dzielnicach wymagających bodźca do zmian, wspierający i poszerzający działania rewitalizacyjne miasta o część najważniejszą – sferę społeczną”.
Festiwal rozpocznie się w czwartek w przyszłym tygodniu i potrwa do niedzieli. Wstęp wolny. (PAP)
bls/ agz/