Cyklem koncertów jubileuszowych Filharmonia Łódzka rozpocznie w lutym obchody stulecia swojego istnienia. Podczas jednego z koncertów publiczności zostanie zaprezentowane unikatowe połączenie brzmienia organów barokowych i symfonicznych.
Łódzka Orkiestra Symfoniczna - protoplasta obecnej orkiestry Filharmonii Łódzkiej - wystąpiła po raz pierwszy 17 lutego 1915 r. W pierwszym składzie zespołu znaleźli się m.in. skrzypek Paweł Klecki – w późniejszych latach wybitny dyrygent - oraz kompozytor Aleksander Tansmann. Jednym z założycieli orkiestry był pianista, dyrygent i kompozytor Tadeusz Mazurkiewicz.
"Jubileuszowe obchody rozpoczniemy już 13 lutego monumentalnym oratorium Haydna +Stworzenie Świata+. Dokładnie w sto lat od debiutu łódzkiej orkiestry – 17 lutego – zabrzmi wykonywany również w czasie pierwszego koncertu poemat symfoniczny +Finlandia+ Jeana Sibeliusa oraz koncert fortepianowy f-moll Chopina w wykonaniu laureata 16. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Ingolfa Wundera z Austrii" - poinformowała Milena Ostrowska z Filharmonii Łódzkiej.
W czasie jubileuszowego wieczoru wykonany zostanie zamówiony specjalnie z tej okazji koncert wybitnego polskiego kompozytora Krzysztofa Meyera na dwoje organów i orkiestrę symfoniczną "Musica festiva". Po raz pierwszy publiczność będzie mogła poznać brzmienie organów symfonicznych w połączeniu z barokowymi. Chociaż organy te operują inną skalą dźwięków i uważa się, że nie mogą grać razem, wyjątkowo ta zasada zostanie złamana i zabrzmią wspólnie z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.
Łódzka Filharmonia - jak podaje na swojej stronie internetowej - jest jedyną salą koncertową na świecie, w której znajdują się zarówno organy barokowe i symfoniczne. Realizacja największego w Polsce projektu organowego, który kosztował niespełna 12 mln zł, zakończyła się w ubiegłym roku.
W kolejnym dniu jubileuszu – 20 lutego – zabrzmi m.in. zamówiony przez Filharmonię u łódzkiego kompozytora Artura Zagajewskiego utwór "La citta futurista" na orkiestrę i zespół muzyków amatorów z wykorzystaniem takich instrumentów jak pozytywki, misy kryształowe i tuby PCV.
"Obchody zakończymy 21 lutego dwoma recitalami organowymi z udziałem Ludgera Lohmanna – autora koncepcji budowy organów w Łódzkiej Filharmonii i wykładowcy w klasie organów w Wyższej Szkole Muzycznej w Stuttgarcie oraz wybitnego polskiego organisty Krzysztofa Urbaniaka, który był konsultantem przy budowie łódzkich instrumentów" - podkreśliła Ostrowska.
W roku jubileuszowym łódzkiej Filharmonii zaplanowano wiele specjalnych wydarzeń. Za pulpitem dyrygenckim staną m.in. szefowie artystyczni tej instytucji na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Melomani będą mogli podziwiać także wybitnych solistów m.in. śpiewaczkę Ewę Podleś (kontralt), wiolonczelistę Ivana Monighettiego czy skrzypka Piotra Pławnera.
Historia najstarszej w Polsce – po Filharmonii Narodowej w Warszawie - orkiestry niemal od początku związana była z Domem Koncertowym Ignacego Vogla przy ul. Narutowicza. Po wojnie gmach ten stał się siedzibą Państwowej Filharmonii w Łodzi. W latach 2001-2004 na jego miejscu wzniesiono nowoczesny budynek ze szkła i betonu, z granitowym wnętrzem, dwiema salami koncertowymi i 300 m kw. estrady. Gmach kosztował prawie 70 mln zł.
Patronem Filharmonii Łódzkiej jest – od 1984 r. - światowej sławy pianista, z pochodzenia łodzianin, Artur Rubinstein. Łódzkimi filharmonikami dyrygowali tu m.in. Henryk Czyż, Zdzisław Szostak, Andrzej Markowski, Jan Krenz, Jacek Kasprzyk. Jako soliści w Filharmonii występowali m.in. Dawid i Igor Ojstrachowie, Światosław Richter, Mścisław Rostropowicz, Krystian Zimerman, Konstanty Andrzej Kulka czy Lang Lang. (PAP)
agm/ as/