Kultura i sztuka po 1989 roku

09.11.2019

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy zostanie rozbudowana

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego ogłosiła konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej remontu, przebudowy i rozbudowy gmachu. Obecny budynek oddany do użytku w 1958 r. nie zapewnia artystom i melomanom odpowiednich warunków.

"Głównym celem rozbudowy jest przygotowanie zaplecza dla artystów wykonawców, a także powiększenie przestrzeni dla melomanów. Obecnie artyści mają dość siermiężne warunki pracy, a w czasie antraktów wśród miłośników muzyki panuje ścisk" - powiedział dyrektor Filharmonii Pomorskiej Maciej Puto.

Założenia inwestycji przewidują jak najmniejszą ingerencję w salę koncertową, która ma znakomite warunki akustyczne. Powierzchnia filharmonii wynosząca ok. 6 tys. m kw. ma wzrosnąć do ponad 16 tys. m kw.

W rozbudowanym gmachu powstaną sala prób dla całej orkiestry symfonicznej i orkiestry kameralnej Capella Bydgostiensis oraz sala kameralna na około 350 miejsc, przeznaczona na działalność edukacyjną.

Postanie profesjonalne zaplecze oddzielone od części dla gości, w tym garderoby. Znacznie powiększona zostanie przestrzeń foyer, gdzie będzie można prezentować bardzo bogate zbiory filharmonii - obrazy, gobeliny i rzeźby. Zorganizowane zostanie też odpowiednie zaplecze gastronomiczne. Zbudowany zostanie parking, a całość będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zgodnie z warunkami konkursu architekci mogą składać prace do 24 marca 2020 r., a rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 14 kwietnia 2020 r. Prace oceni 11-osobowe jury pod przewodnictwem architekta Romualda Loeglera. Przewidziano pierwszą nagrodę w wysokości 140 tys. zł, drugą - 100 tys. zł i trzy wyróżnienia po 20 tys. zł. Wyłonione w konkursie prace zostaną zaprezentowane na wystawie w filharmonii.

"Biuro projektowe, które wygra konkurs, czyli jak przewiduje regulamin otrzyma pierwszą lub drugą nagrodę, przystąpi do opracowania dokumentacji projektowo-wykonawczej. Zakładamy, że pozwolenie na budowę uda się uzyskać z końcem 2020 r. Realizacja inwestycji jest planowana na trzy lata, czyli - jak wszystko uda się nam sprawnie przeprowadzić - do 2025 r." - podkreśliła pełnomocnik dyrektora filharmonii do spraw inwestycji Elżbieta Krzyżanowska.

Rozpisanie konkursu poprzedziło wpisanie inwestycji do wieloletniego planu inwestycyjnego województwa kujawsko-pomorskiego, dokonanie przez miasto miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pozwalające na powiększenie zajmowanego przez filharmonię tereny, jak też przygotowanie programu funkcjonalno-użytkowego.(PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL