Kultura i sztuka po 1989 roku

17.01.2019

Filharmonia Poznańska organizuje koncert pamięci Pawła Adamowicza

Koncert „Pieśni żałosne” pamięci Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, który zmarł w poniedziałek po ataku nożownika organizuje w piątek Filharmonia Poznańska. Wydarzenie odbędzie się w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu.

Sopranistka Marcelina Beucher i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Adama Banaszaka wykonają w ramach 474. Koncertu Poznańskiego "Marsz żałobny Antoniego Orłowskiego" Stanisława Moniuszki i "Symfonię pieśni żałosnych" Henryka Mikołaja Góreckiego.

Filharmonia Poznańska poinformowała, że w związku z żałobą narodową po śmierci Pawła Adamowicza nie odbędzie się natomiast zaplanowany na sobotę 19 stycznia koncert "Halka na ekranie i na estradzie".

Wydarzenie to miało pierwotnie zainicjować cykl koncertów pt. "Najpiękniejsza jest muzyka polska" oraz Rok Stanisława Moniuszki. Jak podano, koncert odbędzie w drugiej połowie roku 2019, w sezonie artystycznym 2019/2020.

W niedzielę wieczorem Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem podczas finału WOŚP. Trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł.

Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania tj. od 1990 roku; w latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. Pogrzeb zamordowanego prezydenta odbędzie się w sobotę. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL