Kultura i sztuka po 1989 roku

17.09.2019

Filharmonia Śląska rozpoczyna jubileuszowy 75. sezon artystyczny

Prawykonania dzieł cenionych kompozytorów, wybitni soliści, prezentacja polskiej muzyki za granicą, rozwój oferty dla osób niewidomych – to plany Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach na rozpoczynający się jubileuszowy, 75. sezon artystyczny.

Hasło przewodnie nowego sezonu – pierwszego zaprojektowanego przez nowego dyrektora filharmonii Adama Wesołowskiego – to "Usłysz nas!". "Traktujemy to hasło wielopłaszczyznowo. Po pierwsze chcemy w szczególny sposób mieć na uwadze osoby z dysfunkcjami, przede wszystkim z dysfunkcją wzroku – niewidome i niedowidzące. Muzyka jako jedyna ze sztuk wymaga od nas jedynie słuchu, żeby jej w pełni doświadczyć, wystarczy słuch" – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach Adam Wesołowski.

Wszystkie druki filharmonii będą dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku, z wykorzystaniem kodów QR. W planach wydawniczych jest płyta z utworami Henryka Mikołaja Góreckiego, z załączonym audiobookiem i książeczką zapisaną alfabetem Braille’a.

"Instytucje Filharmonii Śląskiej tworzą wspaniali ludzie, pasjonaci. Chcę, żeby nasi odbiorcy o tym wiedzieli, a więc będziemy przedstawiać siebie - nie tylko solistów, ale też zespoły. Wracamy też do naszych korzeni, do śląskości – w każdym koncercie zabrzmi śląska kompozycja, śląski kompozytor, również kompozytorzy wielu epok inspirowani tą ziemią" – dodał dyrektor Wesołowski.

CZYTAJ TAKŻE

Jak poinformował, w nowym sezonie z artystami Filharmonii Śląskiej wystąpi ponad 100 wybitnych solistów i dyrygentów. Wśród tych pierwszych będą m.in.: Boris Brovtsyn, Szymon Nehring, Leszek Możdżer, Raffael Trevisani, Iwona Sobotka, Sara Domjanić, Agata Zubel, Janos Balint, Małgorzata Walewska, Coline Dutilleul, Łukasz Długosz, Nathanaël Tavernier, Tomasz Strahl, Urszula Kryger, Andrzej Lampert. Zza pulpitu dyrygenckiego natomiast katowickich filharmoników poprowadzą: Krzysztof Penderecki, Daniel Oren, Hobart Earle, Massimiliano Caldi, George Tchitchinadze, Juozas Domarkas, Chikara Imamura, Paul Esswood, Andrzej Kosendiak, Yannis Pouspourikas, Aleksandar Marković, Su Han Yang i Mariusz Smolij.

W listopadzie odbędą się VII Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego, podczas których wykonana zostanie po raz pierwszy kompozycja Jerzego Kornowicza pt. "Wrzeciona". W grudniu zaplanowano światową premierę zrekonstruowanego utworu Witolda Friemanna – Koncertu na flet i orkiestrę z udziałem Łukasza Długosza. W kwietniu Filharmonia Śląska prawykona Cykl pieśni na głos z orkiestrą smyczkową Eugeniusza Knapika.

Sezon zakończy wielka gala jubileuszowa w Spodku z udziałem ok. 10-tysięcznej publiczności. Wystąpią: Leszek Możdżer, Małgorzata Walewska, Andrzej Lampert i prawie 300-osobowy zespół, w tym 3 orkiestry i wielki chór symfoniczny z wyjątkowym programem, obejmującym utwory Góreckiego, Wojciecha Kilara i Ludwiga van Beethovena. Gala odbędzie się dokładnie w dniu rocznicy powołania do życia Filharmonii Śląskiej w 1945 r. - 26 maja 2020 roku

Jednym z jubileuszowych przedsięwzięć są też zaproszenia dla 75 adeptów sztuki muzycznej – uczniów szkół muzycznych, którzy będą w trakcie sezonu grać razem z profesjonalną orkiestrą, a na koniec sezonu wystąpią podczas wielkiej gali jubileuszowej w Spodku. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL