10 koncertami w tym 9 symfonicznymi Filharmonia Świętokrzyska uczci Rok Lutosławskiego. Cykl poświęcony jednemu z najwybitniejszych polskich kompozytorów rozpocznie się w piątek wieczorem, w setną rocznicę urodzin mistrza. Inaugurując rok Witolda Lutosławskiego, Filharmonia Świętokrzyska zaprezentuje po raz pierwszy w Kielcach "Wariacje symfoniczne" oraz "Preludia taneczne" na klarnet, harfę, fortepian, smyczki i perkusję.
"Rozpoczynamy od kompozycji, którą debiutował w sensie twórczości symfonicznej, czyli od wariacji symfonicznych wykonanych po raz pierwszy w 1939 roku" - powiedział PAP dyrektor i dyrygent Filharmonii Świętokrzyskiej Jacek Rogala.
Oprócz tego, słuchacze usłyszą Koncert klarnetowy A-dur W.A. Mozarta oraz Symfonię D-dur J.Haydna. Jak wytłumaczył Rogala, takie połączenie jest potrzebne."Chcemy przekonać publiczność, że muzyka współczesna nie straszy i nie gryzie i przyzwyczaić ją do tej muzyki, że to w dużej mierze jest klasyka współczesności."
Połączenia dzieł Lutosławskiego z innymi utworami zaliczanymi do żelaznego repertuaru filharmonicznego zostały dokonane "według różnych kluczy". "Jeśli będziemy grali jego słynne wariancje na temat Paganiniego, to obok będzie rapsodia na ten sam temat Paganiniego skomponowana przez Rachmaninowa" - wyjaśnił Rogala.
Cykl koncertów w Roku Lutosławskiego potrwa do listopada 2013 roku. Jak zaznaczył dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej, jeden z nich będzie szczególny. "10-go czerwca zagramy koncert pt. +Witold Lutosławski - Dzieciom+ i faktycznie będzie to koncert adresowany do najmłodszej publiczności. Piosenki znane i nieznane, skomponowane przez Lutosławskiego zaśpiewa Halina Mlynkova w towarzystwie zespołu Kwadrofonik."
Warto pamiętać, że Lutosławski oprócz dzieł symfonicznych komponował także piosenki dla dzieci, m.in. do słów wierszy Juliana Tuwima. Według krytyków, słychać w nich wyraźnie nawiązania do polskiej sztuki ludowej.
Wraz z Filharmonią Świętokrzyską wystąpi cała plejada znanych solistów. W inauguracyjny wieczór wystąpi wybitny klarnecista Piotr Szymyślnik, który na co dzień gra w orkiestrze symfonicznej w Sewilli, w Hiszpanii. Z kolei w październiku, przed kielecką publicznością wystąpi sopranistka Olga Pasiecznik.
Witold Lutosławski urodził się 25 stycznia 1913 roku - zmarł 7 lutego 1994 w Warszawie. Uznawany jest za jednego z czołowych kompozytorów polskich i ważną postać w muzyce światowej.
Twórczość kompozytora przechodziła liczne przeobrażenia stylistyczne, od neoklasycyzmu i inspiracji folklorem w początkowym okresie, do indywidualnego języka w późniejszych latach. Pierwszym z długiego szeregu arcydzieł stał się Koncert na orkiestrę (1954). Międzynarodową sławę przyniosły mu również takie dzieła jak „Muzyka żałobna” (1958), „Gry weneckie „(1961), „Kwartet smyczkowy” (1964), „Preludia i fuga” (1972). Napisał także wiele dzieł z myślą o wielkich wykonawcach, w tym m.in. koncert fortepianowy dla Krystiana Zimermana czy "Łańcuch II" dla Anne-Sophie Mutter.
Rok 2013 został oficjalnie ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Witolda Lutosławskiego. (PAP)
mjk/ abe/