Kultura i sztuka w okresie międzywojennym

14.01.2015 aktualizacja 19.07.2016

Filip Bajon dyrektorem Studia Filmowego "Kadr"

Filip Bajon. Fot. PAP/A. Rybczyński Filip Bajon. Fot. PAP/A. Rybczyński

Reżyser i scenarzysta filmowy Filip Bajon będzie dyrektorem Studia Filmowego „Kadr”. Decyzję o jego powołaniu podjęła minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, która zaakceptowała rekomendację komisji konkursowej.

O wyniku konkursu poinformowało PAP w środę Centrum Informacyjne resortu kultury.

„Kadr” to najstarsze polskie studio filmowe założone w 1955 r. Wyprodukowano w nim najważniejsze tytuły m.in. Jerzego Kawalerowicza, Andrzeja Wajdy, Janusza Morgensterna, Kazimierza Kutza czy Tadeusza Konwickiego. Filmy "Kadru" nagradzane były wieloma nagrodami na międzynarodowych festiwalach w Cannes: ("Kanał" i "Matka Joanna od Aniołów"), Wenecji („Pociąg”, Ostatni dzień lata”, „Był sobie raz”, „Popiół i diament”) czy w Berlinie: („Śmierć prezydenta”, "Noce i dnie"). Produkcje Studia dwukrotnie były też nominowane do Oscara - za "Faraona" oraz "Noce i dnie".

To w "Kadrze" powstały też filmy będące sukcesami polskiej kinematografii w ostatnich latach: "Sala samobójców" w reżyserii Jana Komasy, "Rewers" Borysa Lankosza, "Baby są jakieś inne" Marka Koterskiego czy film Leszka Dawida "Jesteś Bogiem".

Założycielem i dyrektorem Studia Filmowego "Kadr", do swojej śmierci w 2007 roku, był Jerzy Kawalerowicz. Od 2011 roku obowiązki dyrektora "Kadr" pełnił Łukasz Barczyk, uznawany za jednego z najważniejszych filmowców młodego pokolenia.

Konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Studia Filmowego „Kadr” w Warszawie został ogłoszony na mocy postanowienia ministra kultury z 10 października 2014 r. W skład komisji konkursowej weszli: Jerzy Bart (przewodniczący), prof. Mariusz Grzegorzek, prof. Marek Hendrykowski, Jerzy Kapuściński, Michał Strzembosz, Maciej Ślesicki i Ewa Ziemiszewska. Komisja, stosunkiem głosów opowiedziała się za powierzeniem funkcji dyrektora Bajonowi.

Filip Bajon (ur. 1947 r.) ukończył prawo na UAM (1970) i Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi (1974). W 1971 r. wydał powieść "Białe niedźwiedzie nie lubią słonecznej pogody", która przyniosła mu nagrodę im. Wilhelma Macha za najlepszy debiut (1972) . Opublikował także zbiór opowiadań "Proszę za mną w górę" (1972), powieści "Serial pod tytułem" (1974), "Podsłuch" (1994), "Cień po dniu" (2006) i wiele scenariuszy filmowych. Wyreżyserował m.in. "Wahadełko", "Magnata", "Przedwiośnie", "Śluby panieńskie". (PAP)

agz/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL