Kultura i sztuka po 1989 roku

10.04.2019 aktualizacja 11.04.2019

Film „The Dead Don’t Die” Jima Jarmuscha otworzy 72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes

Reżyser Jim Jarmusch. Fot. PAP/EPA/G. Horcajuelo Reżyser Jim Jarmusch. Fot. PAP/EPA/G. Horcajuelo

Pokaz najnowszego filmu Jima Jarmuscha „The Dead Don’t Die” („Martwi nie umierają”) zainauguruje 14 maja 72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – poinformowali w środowym komunikacie organizatorzy wydarzenia. Obraz amerykańskiego reżysera weźmie udział w Konkursie Głównym.

Jak podano w komunikacie, "The Dead Don't Die" ("Martwi nie umierają") jest trzynastym filmem fabularnym Jarmuscha, stanowiącym "hołd dla kina". "Akcja rozgrywa się w sennym miasteczku Centerville, w którym coś jest nie tak. Godziny światła dziennego stają się nieprzewidywalne, a zwierzęta zaczynają przejawiać niezwykłe zachowania. Nie wiadomo, dlaczego. Wiadomości są przerażające, a naukowcy zaniepokojeni. Nikt nie przewiduje tego, co wkrótce zacznie nękać Centerville. Martwi nie umierają - wstają z grobów i brutalnie atakują żywych. Mieszkańcy miasta muszą walczyć o przeżycie" - czytamy.

W filmie występują m.in. Bill Murray, Iggy Pop, Tilda Swinton, Adam Driver, Chloe Sevigny, Steve Buscemi, Danny Glover, Tom Waits, Rosie Perez i Selena Gomez. Autorem zdjęć jest Frederick Elmes. Za kostiumy odpowiada Catherine George. Producentami są: Joshua Astrachan i Carter Logan.

Światowa premiera "The Dead Don't Die" otworzy wieczorem 14 maja 72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Obraz amerykańskiego reżysera i scenarzysty weźmie udział w Konkursie Głównym. Polska premiera planowana jest na 26 lipca.

Pozostałe produkcje, które będą rywalizować o Złotą Palmę, zostaną ogłoszone w czwartek 18 kwietnia. Festiwal potrwa do 25 maja.

W lutym organizatorzy imprezy poinformowali, że przewodniczącym jury Konkursu Głównego został meksykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy Alejandro Gonzalez Inarritu. Pod koniec marca podano, że jury sekcji Un Certain Regard przewodniczyć będzie libańska aktorka i reżyser Nadine Labaki. Z kolei przewodniczącą jury sekcji Cinefondation i filmów krótkometrażowych będzie francuska reżyser i scenarzystka Claire Denis. (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL