Zakończenie XVI Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków 2021” - projekcje, ogłoszenie werdyktu jury i rozdanie nagród XVI edycji imprezy - odbędą się w sobotę 13 listopada 2021 r. – poinformowała PAP Fundacja Polska-Europa-Polonia.
Jury ocenia 150 nadesłanych prac festiwalowych: filmów, a także programów telewizyjnych, radiowych i programów multimedialnych oraz portali internetowych, które ukazują życie Polaków w ponad 30 krajach świata.
"Jury - uznając wysoki poziom nadesłanych na festiwal prac – postanowiło przyznać Grand Prix, pięć nagród specjalnych za wieloletni udział i wsparcie festiwalu oraz nagrody w 9 kategoriach regulaminowych m.in. film fabularny, dokumentalny, program radiowy i multimedialny, prace ukazujące życie Polaków za granicą, upamiętniające nauczanie Błogosławionego Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego, rocznicę NSZZ Solidarność, losy Polaków na kresach wschodnich i Polaków pochodzenia żydowskiego" - napisano.
Katalog wszystkich prac wraz z opisami i prezentacją twórców jest prezentowany na stronach festiwalu: www.warszawa.mazowsze.pl i www.losypolakow.pl wraz ze zwiastunami oraz filmami udostępnianymi przez producentów.
Jak poinformowali organizatorzy, festiwalowi towarzyszą również projekcje pofestiwalowe oraz panele dyskusyjne on-line. Zagraniczne projekcje poprzednich edycji festiwalu odbywały się zarówno w Polsce, jak i w Kanadzie oraz USA.
XVI Festiwal Polonijny "Losy Polaków 2021" to – jak wyjaśniono w informacji przesłanej PAP – "kolejny przegląd profesjonalnych i amatorskich dzieł multimedialnych z całego świata w dziedzinie: filmu, telewizji, radia, multimediów i internetu, organizowany od roku 2004 corocznie przez Fundację Polska-Europa-Polonia".
Celem festiwalu jest promocja polskiej historii, kultury oraz tradycji wśród odbiorców krajowych, a także "wśród środowisk polonijnych w świecie, ich związków z Macierzą, losów Polaków mieszkających za granicą". Wśród celów festiwalu są również zacieśnienie kontaktów wśród Polaków mieszkających za granicą z ojczyzną, wyszukiwanie i wspieranie wśród Polonii talentów z różnych dziedzin sztuki, promocja laureatów festiwalu w Polsce i zagranicą. Organizatorzy festiwalu dążą także do wzmocnienie patriotyzmu, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, poprzez multimedialne prezentacje wzorów patriotyzmu i właściwych autorytetów.
Komitet organizacyjny festiwalu tworzą: Ryszard Łączyński - dyrektor, Magdalena Kozerska - dyrektor organizacyjny, Zygmunt Gutowski - prezes Fundacji PEP oraz Paweł Woldan – reżyser filmowy i telewizyjny, przewodniczący Jury Festiwalu. (PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
akr/ aszw/