W 16 lat po śmierci Jerzego Giedroycia - twórcy Instytutu Literackiego i wydawcy miesięcznika "Kultura" - Instytut wciąż działa prężnie. Na sobotniej uroczystości w Maisons-Laffitte pod Paryżem obecny kierownik placówki Wojciech Sikora podsumował ostatni rok.
Sikora powiedział, że "wolą Jerzego Giedroycia, który w roku 1999 założył Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura, mające za cel opiekę nad dziedzictwem Kultury i jego popularyzowanie, było, aby Instytut pozostał w Maisons-Laffitte przede wszystkim jako archiwa i biblioteka służące do badań naukowych. Zapis ten określa, czym stał się Instytut Literacki bez swojego twórcy. Przechowujemy, archiwizujemy i udostępniamy, popularyzujemy".
Jerzy Giedroyc (1906–2000) przewidywał, że gdy odejdzie, jego dzieło szybko zniknie. Tymczasem działalność Instytutu wciąż jest dynamiczna i wszechstronna, i służy nie tylko badaczom, ale wszystkim miłośnikom zarówno kultury, jak i "Kultury" przez duże "K".
Zinwentaryzowanie ogromnego archiwum i internetowa baza danych, cyfryzacja zbiorów, wydawnictwa, wielojęzyczny portal internetowy, wystawy i konferencje naukowe to pola działania Instytutu Kultura.
Zakończyło się już trwające siedem lat inwentaryzowanie zbiorów Instytutu Literackiego. Projekt finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego był realizowany przez Bibliotekę Narodową i Dyrekcję Archiwów Państwowych. Internetowa wersja inwentarza została niedawno umieszczona na serwerze Biblioteki Narodowej.
Ogromny zbiór Instytutu Literackiego ze względu na uniwersalną i wyjątkową wartość został wpisany na Listę programu UNESCO Pamięć Świata. Oprócz pism zawiera ponad 8 tys. fotografii, materiały ikonograficzne na innych nośnikach oraz nagrania dźwiękowe i filmowe.
Przez siedem lat zespoły archiwistów z Polski uporządkowały i opisały ok. 150 tysięcy listów od i do Redaktora.
1 września rozpoczęła się cyfryzacja zbiorów Instytutu, realizowana przez specjalistów z Biblioteki Narodowej. Projekt ten również finansowany jest przez MKiDN.
Przez rok portal Instytutu odwiedziło blisko 25 tys. nowych użytkowników, zanotowano blisko 230 tys. odsłon – powiedział Sikora. Z portalu korzystają nie tylko Polacy. Od pewnego czasu istnieje wersja angielska, francuska i rosyjska, od dwóch miesięcy działa ukraińska. Opublikowano już na portalu ponad 160 życiorysów osób związanych z Instytutem Literackim.
We współpracy z Polskim Instytutem Książki i polskimi wydawnictwami od września 2015 roku ukazało się kilka ważnych pozycji. Są to wznowienia tekstów publikowanych w wydawnictwach Instytutu Literackiego i listy Redaktora Giedroycia.
W końcu ubiegłego roku w Warszawie odbyła się konferencja naukowa "+Zeszyty Historyczne+ z perspektywy półwiecza”, której współorganizatorem był Instytut Literacki.
W ciągu roku Instytut zrealizował i umożliwił liczne kwerendy naukowcom z wielu ośrodków akademickich, przyjął wiele wycieczek, w tym młodzieży z polskich szkół.
Opracowana w Maisons-Laffitte wystawa „Jerzy Giedroyc i jego dzieło” pokazywana była w wielu miastach Polski, a także w Londynie, Paryżu i Grenoble. Instytut Literacki brał udział w produkcji filmu o Józefie Czapskim w reżyserii Andrzeja Wolskiego. Film emitowała TVP i francusko-niemiecka telewizję kulturalna Arte.
Z Paryża Ludwik Lewin (PAP)
llew/ mmp/ ap/ zab/