Kultura i sztuka po 1989 roku

11.10.2018

Francja: Houellebecq w styczniu wyda nową powieść

Nowa powieść francuskiego pisarza Michela Houellebecqa ukaże się według autora w styczniu, w cztery lata po "Uległości", której premiera zbiegła się z dniem zamachu na redakcję satyrycznego tygodnika „Charlie Hebdo”.

"Dowiecie się w styczniu", o czym jest nowa powieść - powiedział pisarz w radiu Europe 1.

Od czasu "Uległości", wydanej na początku 2015 roku, Houellebecq zajmował się głównie poezją i fotografią. We wrześniu br. ten 60-letni autor, należący do grona najczęściej tłumaczonych współczesnych pisarzy francuskich, uznawany przez jednych za geniusza, a przez innych za cynika i prowokatora, poślubił Qianyum Lysis Li, młodą kobietę chińskiego pochodzenia.

Autor "Cząstek elementarnych" ocenił na antenie radia, że jego powieści mogą "zmienić życie ludzi, jeśli nagle uznają, że ten świat stał się dla nich nie do zniesienia". "Moje książki mogą sprawić, że nie będą nadawali się do życia" - ostrzegł w audycji i dodał: "Nie będę za to przepraszać, ponieważ również ja sam przez to przeszedłem, z książkami takimi, jak +Kwiaty zła+ czy dzieła Dostojewskiego".

"Pisanie książek to ciężka odpowiedzialność i wcale nie chcę się jej pozbyć. Jest to poważna działalność" - powiedział.

"Cząstki elementarne" z 1998 roku, w której Houllebecq rozprawił się z lewicowymi ideałami pokolenia '68 - rewolucją obyczajową, wolną miłością, społecznym wyluzowaniem i kultem indywidualizmu, wywołały we Francji burzę; pokazały konsekwencje ich wcielenia w życie - frustracje, wynaturzenia, alienację.

"Uległość" przedstawia wizję Francji, w której w 2022 roku dochodzi do władzy prezydent z Bractwa Muzułmańskiego. Powieść wywołała kontrowersje we Francji i oskarżenia o islamofobię. Dzień, kiedy trafiła do księgarni, 7 stycznia 2015 roku, był też dniem zamachu na redakcję "Charlie Hebdo". Zamachowcy, którzy twierdzili, że jest to zemsta za karykatury proroka Mahometa, zamordowali 12 osób. Premiera polskiego tłumaczenia zbiegła się natomiast z falą imigrantów z Syrii. (PAP)

klm/ kar/

arch.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL