Dyrygent Antoni Wit odebrał w sobotę Narodowy Order Legii Honorowej Republiki Francuskiej za zasługi w upowszechnianiu muzyki francuskiej. Odznaczenie wręczył mu przed sobotnim koncertem w Filharmonii Krakowskiej ambasador Francji Pierre Buhler.
"Mam zaszczyt uhonorowania dzisiaj w jego rodzinnym mieście jednego z największych współczesnych dyrygentów. Wiedząc o jego zasługach i talencie, a także o jego woli promowania francuskiej muzyki klasycznej prezydent Francji postanowił wyróżnić jego dokonania mianując go Kawalerem Orderu Legii Honorowej" – powiedział ambasador Buhler, przypominając najważniejsze osiągnięcia uhonorowanego.
"Jestem bardzo wzruszony tym odznaczeniem, które jak rozumiem otrzymuję w uznaniu mojej działalności na rzecz muzyki francuskiej" – powiedział Antoni Wit. "Tymczasem to właśnie ja mam więcej do zawdzięczenia tej muzyce i Republice Francuskiej" – podkreślił, wspominając m.in. roczny pobyt na stypendium rządu francuskiego przed blisko 50 laty, spotkanie z francuskim kompozytorem Olivierem Messiaen’em i liczne występy z polskimi orkiestrami na festiwalach we Francji.
Zadeklarował, że w przyszłości będzie planował więcej koncertów z muzyką francuską.
"Jestem bardzo wzruszony tym odznaczeniem, które jak rozumiem otrzymuję w uznaniu mojej działalności na rzecz muzyki francuskiej" - mówił Antoni Wit. "Tymczasem to właśnie ja mam więcej do zawdzięczenia tej muzyce i Republice Francuskiej" - podkreślił.
Antoni Wit jest obecnie dyrygentem honorowym Filharmonii Krakowskiej i dyrektorem artystycznym Orquesta Sinfónica de Navarra w Pampelunie (przez poprzednie trzy sezony był tam pierwszym gościnnym dyrygentem). W latach 2002–2013 sprawował funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Studiował dyrygenturę u Henryka Czyża w PWSM w Krakowie, ukończył również studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Działalność zawodową rozpoczął jako asystent Witolda Rowickiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Po otrzymaniu II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Herberta von Karajana w Berlinie w 1971 roku został asystentem patrona konkursu.
Występował niemal we wszystkich ośrodkach muzycznych Europy, Azji, Australii i obu Ameryk.
W ostatnich sezonach prowadził m.in. orkiestry La Scali w Mediolanie, Budapest Festival Orchestra, Santa Cecilia w Rzymie, Petrobras (Rio de Janeiro), Duisburger Philharmoniker, Berner Symphoniker, China Philharmonic (Pekin), Shanghai Symphony Orchestra, Denver Symphony Orchestra, New Zealand Symphony Orchestra, orkiestrę Teatro Colón (Buenos Aires), Royal Philharmonic Orchestra (na festiwalu Montreux), orkiestry w Liege, Brukseli, Trondheim, Zagrzebiu, Bilbao i Barcelonie.
Jego nagrania znajdują się na ponad 200 płytach, które otrzymały liczne nagrody (m.in. Grammy Award 2013 oraz sześć innych nominacji do tej nagrody, Diapason d’Or i Grand Prix du Disque de la Nouvelle Académie, Cannes Classical Award, Choc de Classica, International Classical Music Award (ICMA), cztery polskie Fryderyki), a jego płyty zostały sprzedane w łącznym nakładzie blisko 5 mln egz.
Antoni Wit prowadzi także działalność pedagogiczną – jest profesorem dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, a jego studenci zdobywają najwyższe laury na polskich i międzynarodowych konkursach muzycznych.
Order Legii Honorowej ustanowił w 1802 roku Napoleon Bonaparte w uznaniu zasług osobistościom, które wniosły wyjątkowy wkład w promowanie Francji oraz szerzenie wartości, których Francja broni i które propaguje w świecie.
W obecnym sezonie artystycznym Filharmonia Krakowska świętuje 70-lecie swojej działalności. Rozpoczęła działalność 3 lutego 1945 r. i była pierwszą instytucją muzyczną w Polsce po II wojnie światowej. (PAP)
hp/ eaw/