12 osobom zaangażowanym w ruch kultury i budowę społeczeństwa obywatelskiego w Polsce oraz współpracę z jej sąsiadami zostaną wręczone wyróżnienia Australijskiej Fundacji POLCUL im. Jerzego Bonieckiego. Uroczystość odbędzie się w sobotę 12 października w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wyróżnienia przyznawane są dwa razy w roku: wiosną i na jesieni. Jak poinformował PAP Sven Zagała, przedstawiciel Fundacji POLCUL w Polsce - w jesiennej edycji 2019 r. nagrody otrzymali:
Bogusław Falicki - za wieloletnią działalność społeczną, kulturalną i oświatową na terenie Pragi i Żoliborza; Marcelina Hernik – za prowadzenie Fundacji I SEE YOU, która wspiera osoby niewidzące i słabowidzące oraz pomaga im w stworzeniu bezpiecznego domu i otoczenia; Kinga Kamińska - za konsekwentną działalność na rzecz obrony demokracji i poszanowania Konstytucji.
Ponadto uhonorowani zostali: Agnieszka Kosowicz – założycielka Fundacji Polskie Forum Migracyjne, która od lat wspiera cudzoziemców w Polsce i Polaków za granicą; Tadeusz Len - za współudział w założeniu i prowadzenie Fundacji DROGA, której celem jest wszechstronna pomoc osobom ubogim, niepełnosprawnym, sierotom, rodzinom dysfunkcyjnym i dzieciom; Narcyz Listkowski - za wyszukiwanie, zabezpieczanie i przywracanie śladów żydowskiej obecności w Rabce oraz wojennych losów ich przedstawicieli; Katarzyna Michalska-za promowanie dziedzictwa kulturowego rejonu Kaszub poprzez działalność kulturalno-edukacyjną na wsi.
Wśród wyróżnionej „dwunastki” znaleźli się także: Janina Wiśniewska za wieloletnią działalność na rzecz osób najuboższych, bezdomnych, niepełnosprawnych, seniorów i dzieci; Waldemar Żurek-za konsekwentną pełną poświęcenia działalność społeczną i budzącą podziw społeczeństwa pracę na rzecz poprawy sądownictwa, a w ostatnich latach na rzecz obrony niepodległości; Piotr Żyłka-za współudział w stworzeniu oraz prowadzenie Fundacji Zupa w Krakowie a także innych działań na rzecz ludzi będących w „kryzysie bezdomności”.
Listę nagrodzonych dopełniają Anna i Tadeusz Kuldanek - za rozległą wieloletnią działalność społeczną, w szczególności dotyczącą dziedzictwa kulturowego na terenie Milanówka i okolic.
Dodatkowo uhonorowano Waldemara Żurka wyróżnieniem im. Jerzego Bonieckiego; Agnieszkę Kosowicz - wyróżnieniem im. Ireny i Karola Dowoyna-Sylwestrowicz. Narcyz Listkowski otrzymał też wyróżnienie im. Staszki Kuratczyk i Zochy Nawojowskiej, a Tadeusz Len - wyróżnienie im. Eudoksji Rakowskiej. Piotr Żyłka otrzymał wyróżnienie im. Krystyny i Bolesława Singler a Kinga Kamińska - wyróżnienie im. Jerzego i Aleksandry Zubrzyckich.
Fundacja POLCUL działa już ponad 37 lat i przez ten czas uhonorowano nagrodami przeszło 1600 osób. "Nagradzamy +małych bohaterów+, ludzi, którzy nie tylko angażują się społecznie na poziomie lokalnym, ale czynią to skutecznie, zarażając przy tym duchem społecznikowskim swoje otoczenie. Promujemy w ten sposób aktywne społeczeństwo obywatelskie, w którym zaangażowanie społeczne jest powszechnym nawykiem" - powiedziała wcześniej PAP sekretarz fundacji Barbara Zagała.
Pierwszymi laureatami POLCULU byli pisarze, działacze Solidarności i animatorzy pro-demokratycznych inicjatyw m.in. Bogdan Borusewicz, Stefan Bratkowski, Zbigniew Bujak, Andrzej Celiński, Władysław Frasyniuk, Zbigniew Herbert, Anka Kowalska, Jacek Kuroń, Jan Józef Lipski, Jan Lityński, Tadeusz Mazowiecki, Adam Michnik, Janusz Onyszkiewicz, Władysław Siła-Nowicki, Donald Tusk i Zbigniew Wujec.
Nagrody POLCULU były początkowo przesyłane anonimowo a listy nagradzanych publikowane przez paryską "Kulturę". Dla budowniczych niezależnej kultury "polcule" były zarówno zastrzykiem finansowym, jak i dowodem uznania. Po 1989 r. POLCUL stał się promotorem społeczeństwa obywatelskiego, to znaczy "tych inicjatyw i tych cnót obywatelskich, które są fundamentem społecznie zakorzenionej demokracji".
W 2012 roku Fundacja POLCUL została uhonorowana nagrodą Fidelis Poloniae za "Wybitne zasługi w umacnianiu więzi Polonii z krajem". (PAP)
Autor: Anna Bernat
abe/ mmu/