Polska po 1989 roku

28.09.2012 aktualizacja 19.07.2016

Fundacja Wisławy Szymborskiej uroczyście rozpoczęła działalność

Fundacja Wisławy Szymborskiej uroczyście rozpoczęła w piątek działalność. Podczas spotkania w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie zabrzmiały utwory noblistki czytane m.in. przez Ewę Lipską, Bronisława Maja i Adama Zagajewskiego. Spotkanie rozpoczęło się od archiwalnego nagrania wiersza „Nieobecność”, który czytała Wisława Szymborska. Później utwory autorstwa noblistki czytali: Anna Polony, Ewa Lipska, Jerzy Kronhold, Bronisław Maj, Tomasz Różycki i Adam Zagajewski.

„Ze wzruszeniem, radością, przyjemnością ogłaszam inaugurację fundacji” – mówił prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, wieloletni sekretarz poetki Michał Rusinek. Podkreślił, że to Szymborska powołała fundację do życia „aktem swojego testamentu”.

„Towarzyszą mi też zgoła inne uczucia, gdyż nie trzeba byłoby tworzyć żadnej fundacji, gdyby pani Wisława była wśród nas” - dodał Rusinek.

Dwa razy w roku Fundacja Wisławy Szymborskiej będzie przyznawać zapomogi pisarzom i tłumaczom w trudnej sytuacji życiowej. We wrześniu 2013 r. po raz pierwszy wręczona zostanie międzynarodowa literacka Nagroda Wisławy Szymborskiej, nad którą patronat objęła para prezydencka.

Zarejestrowana w kwietniu tego roku Fundacja Wisławy Szymborskiej ma dbać o spuściznę literacką i archiwum Wisławy Szymborskiej. W 2013 r. wydane zostaną niepublikowane, debiutanckie wiersze Wisławy Szymborskiej, których druk wstrzymała cenzura oraz „Zabawy literackie”.

Archiwum poetki - zawierające rękopisy, maszynopisy i notatki do wierszy oraz listy ma trafić do Biblioteki Jagiellońskiej. Dostęp do korespondencji będzie wymagał zgody fundacji. Księgozbiór i bibeloty Wisławy Szymborskiej na razie zostały zdeponowane w magazynie.

Piątkowe spotkanie zorganizowali: Fundacja Wisławy Szymborskiej, „Tygodnik Powszechny” i Wydawnictwo a5. Jego dopełnieniem była projekcja holenderskiego filmu dokumentalnego "Koniec i początek - spotkanie z Wisławą Szymborską”.(PAP)

rcz/ wos/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL