Europa i świat po 1989 roku

13.06.2019

Gdańsk i bursztyn - jego złoto - wieczór w Instytucie Polskim 

Gdańsk i jego „złoto”, czyli bursztyn - to temat wieczoru w Instytucie Polskim w Rzymie. W czwartek zaprezentowano tam dzieła sztuki jubilerskiej z bursztynem w roli głównej.

Siłą Gdańska jest jego historia, architektura - podkreślano w polskiej placówce nad Tybrem, gdzie zgromadzili się między innymi włoscy dziennikarze specjalizujący się w tematyce turystycznej, zaproszeni przez rzymski oddział Polskiej Organizacji Turystycznej.

O Gdańsku opowiadał mieszkający tam od lat włoski dziennikarz i pisarz oraz przewodnik turystyczny Roberto Polce.

W sali Instytutu zaprezentowane zostały naszyjniki i broszki wysadzane bursztynami imponujących rozmiarów, zaprojektowane przez artystkę sztuki jubilerskiej Dorotę Cenecką, autorkę oficjalnego łańcucha ze srebra i bursztynu - jednego z insygniów władzy prezydent Gdańska.

Ogromne zainteresowanie uczestników wieczoru wywołał pokaz obróbki bursztynu, w trakcie którego artystka opowiadała o jego naturze. Zaprezentowała bardzo rzadką odmianę białego bursztynu, mówiąc, że jest on jak "spienione cappuccino, pełne pęcherzyków powietrza".

W rozmowie z PAP gdańska projektantka przyznała, że spośród krajów europejskich bursztyn jest szczególnie doceniany i uwielbiany we Włoszech.

"Włosi lubią zwłaszcza, gdy jest on oprawiony w złoto" - dodała Dorota Cenecka.

Powiedziała, że także wykonała taką biżuterię ze złota na zamówienie z Dubaju. "To był bursztyn oprawiony w złoto i połączony z diamentami" - dodała.Jako kolejny kraj, w którym kamień ten jest popularny, wymieniła Chiny.

"Bursztyn ma około 40 milionów lat, jest ciepły, ma kolor żółty, czyli życia, to ma także szczególne znaczenie"- podkreśliła.

Spotkanie uświetnił występ perkusistów z Trio Per Ka, założonego przy gdańskiej Akademii Muzycznej.

Wieczór odbył się w ramach trwającej w Rzymie 17. edycji festiwalu kultury polskiej Corso Polonia, organizowanego co roku przez Instytut Polski. Edycja ta jest w całości dedykowana Gdańskowi, jego historii oraz kulturze.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ jo/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL