Gdańska Akademia Sztuk Pięknych wydała monografię naukową związanego z tą uczelnią przez wiele lat 83-letniego artysty, prof. Włodzimierza Łajminga. Promocja publikacji odbędzie się w piątek w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.
"To już jest tradycja gdańskiej ASP, że wydajemy naszym profesorom, którzy odeszli na emeryturę, takie monografie" - powiedział PAP prof. Jarosław Bauć (był pierwszym dyplomantem prof. Łajminga w 1985 r. - PAP), który jest przewodniczącym komitetu redakcyjnego wydawnictwa.
Praca nad monografią trwała dwa lata. Zawiera teksty czterech autorów, oprócz prof. Baucia o artyście piszą także dr Zbigniew Mańkowski i dr Sławomir Lipnicki (obaj z ASP w Gdańsku) oraz Andrzej Zagrobelny (Muzeum Sopotu). W stustronicowej publikacji znajdują się także fotografie oraz reprodukcje dzieł artysty.
"Włodzimierz Łajming to oryginalny artysta o bardzo spójnym profilu, tworzący w kontekście Szkoły Sopockiej. Jako twórca długo i pieczołowicie wypracowywał swój język malarski, mając jednak oparcie w dokonaniach swoich poprzedników" - ocenił Bauć.
Włodzimierz Łajming urodził się 7 lutego 1933 r. w Tczewie. W wieku 20 lat ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie, a siedem lat później uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Juliusza Studnickiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (od 1996 r. uczelnia nosi nazwę Akademii Sztuk Pięknych).
W czasach studenckich Łajming był współtwórcą teatru „Co to”, należał również do zespołu teatrzyku „To Tu”.
W 1962 r. Łajming rozpoczął pracę w swoje macierzystej uczelni jako asystent Krystyny Łady-Studnickiej. W latach 70. pełnił funkcję prodziekana, a w latach 1980-84 - dziekana Wydziału Malarstwa, Rzeźby i Grafiki. W kolejnych latach - aż do 2003 r., kiedy przeszedł na emeryturę, prowadził pracownię malarstwa na Wydziale Malarstwa i Grafiki. W latach 1984-86 był też prorektorem uczelni, a później - kierownikiem Katedry Malarstwa i Rysunku.(PAP)
rop/ dym/