Gdański Instytut Kultury Miejskiej ogłosił konkurs „Otwarty IKM”, którego zwycięzcy będą mogli w weekend 8 i 9 czerwca zorganizować na pl. Kobzdeja m.in. warsztaty, wykłady, prezentacje, koncerty. Akcja realizowana jest w ramach Święta Wolności i Solidarności.
O ogłoszeniu naboru do projektu noszącego nazwę Otwarty Instytut Kultury Miejskiej (IKM) poinformowała rzecznik prasowa tej gdańskiej instytucji – Marta Bańka. Wyjaśniła, że akces do przedsięwzięcia mogą zgłaszać "aktywiści, edukatorzy, animatorzy kultury i wszystkie osoby, które chcą zrealizować działanie kulturalne w przestrzeni miasta".
Bańka doprecyzowała, że wśród plenerowych działań mogą znaleźć się np. spotkania, warsztaty, gry czy kameralne koncerty. Miejscem do realizacji tych aktywności będzie plac Kobzdeja położony w ścisłym historycznym centrum miasta.
Organizatorzy działań, które zostaną zakwalifikowane do projektu, mogą liczyć ze strony IKM na pomoc merytoryczną, organizacyjną, a także finansową. Jak wyjaśniła Bańka, maksymalne dofinansowanie, które może zostać przyznane jednemu animatorowi działań, wynosi dwa tysiące złotych.
Rzecznik dodała, że projekt będzie trwał dwa dni – 8 i 9 czerwca. Dodała, że będzie on realizowany w ramach obchodów Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku.
Szczegółowe informacje na temat projektu Otwarty IKM umieszczono na stronie www.otwarty.ikm.gda.pl. Znaleźć tam można m.in. formularz wniosku, który powinny – do 9 maja, wypełnić osoby starające się o zakwalifikowanie do przedsięwzięcia.
Bańka wyjaśniła, że wnioski z pomysłami projektów i wydarzeń plenerowych należy składać w sekretariacie IKM (ul. Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk) lub mailowo na adres katarzyna.buczek@ikm.gda.pl. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej programu do 15 maja.
Otwarty IKM to program, który ta miejska instytucja uruchomiła pod koniec 2015 r. Dotychczas w jej ramach oferowała na różne wydarzenia przestrzeń w swojej siedzibie przy Długim Targu. Jak poinformowała Bańka, w ciągu trzech i pół roku w siedzibie IKM miejsce na realizację swoich pomysłów znalazło 174 organizatorów różnych wydarzeń, w których w sumie wzięło udział ok. 4760 osób.
Organizowane dla uczczenia 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce Święto Wolności i Solidarności odbędzie się w Gdańsku w dniach 1-11 czerwca. Złoży się na nie ponad 100 imprez, w tym debaty, koncerty, projekcje filmowe, wystawy i warsztaty organizowane w kilkunastu punktach Gdańska. W ramach obchodów przed siedzibą Europejskiego Centrum Solidarności (ECS), na placu o powierzchni ponad trzech hektarów powstanie kino plenerowe i miejsce do prezentacji organizacji pozarządowych, ruchów miejskich itp.
Wśród wielu imprez 4 czerwca o godz. 12 na scenie przed budynkiem ECS planowane jest wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego", proklamacja Deklaracji Wolności i Solidarności, wspólne zdjęcie i degustacja tortu z okazji 30. urodzin polskiej demokracji. Tego samego dnia o godz. 17.30 na Długim Targu odbędzie się wiec z udziałem gości specjalnych Święta Wolności i Solidarności oraz odegranie hymnu Europy.(PAP)
autor: Anna Kisicka
aks/ mam/