Światowej sławy pianista Lukas Geniusas, wystąpi w piątek w koncercie inaugurującym nowy sezon artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach. Zagra II koncert fortepianowy Piotra Czajkowskiego.
„To nie jest powszechnie znany utwór. Wszyscy w nim debiutujemy - Lukas, orkiestra i ja jako dyrygent. Utwór jest rzadko grany głównie z tego powodu, że jest karkołomny, zwłaszcza dla pianisty” - mówił w środę podczas konferencji prasowej dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej, Jacek Rogala.
Sam Geniusas przyznał, że poświęcił dużo „intensywnej pracy” koncertowi, który określił jako „wyzwanie w wymiarze transcendentalnym”.
W drugiej części koncertu muzycy zaprezentują „Obrazki z wystawy” Modesta Musorgskiego.
Geniusas jest znany dzięki zdobytej w 2010 r. drugiej nagrodzie podczas XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Reprezentował wówczas jednocześnie Litwę i Rosję. Towarzystwo im. Fryderyka Chopina przyznało artyście nagrodę specjalną, za najlepsze wykonanie poloneza w II etapie konkursu.
Wśród pozostałych jesiennych propozycji repertuarowych Filharmonii Świętokrzyskiej na wyróżnienie zasługuje koncert w ramach XXXIII Międzynarodowego Festiwalu „Jeunesses Musicales”, zaplanowany na 30 października.
Wystąpi ukraińska pianistka Dinara Klinton, laureatka Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy oraz francuski dyrygent Antoine Glatard – zdobywca drugiej nagrody w konkursie młodych dyrygentów „Jeunesses Musicales” w Bukareszcie.
„Obok klasycznych utworów Beethovena, Mozarta i Haydna, znajdzie się tu utwór kielczanina Rafała Zapały. To improwizator, grający na fortepianie, perkusji i nowoczesnych instrumentach elektronicznych. Utwór został napisany specjalnie dla naszej Filharmonii, w ramach udziału w programie +Kompozytor – rezydent+ Instytutu Muzyki i Tańca” - tłumaczył dyrektor Rogala.
Utworów Mendelssohna-Bartholdiego, Schumanna i Sibeliusa w wykonaniu skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki będzie można posłuchać 21 listopada. Tydzień później w sali koncertowej będzie rozbrzmiewała muzyka Wagnera i Czajkowskiego. Orkiestrę symfoniczną poprowadzi Marek Pijarowski, a jako solistką wystąpi jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek, Jadwiga Rappe.
W listopadzie zaplanowano także koncert kameralny, związany z jubileuszem pedagoga kieleckich szkół muzycznych i popularyzatorki muzyki - zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży - Zofii Zamojskiej-Pabich.
Świętokrzyscy filharmonicy wezmą także udział w koncertach wyjazdowych - m.in. podczas III Międzynarodowego Festiwalu „Andrzej Nikodemowicz - czas i dźwięk” w Lublinie oraz na festiwalu Światowe Dni Muzki ISCM we Wrocławiu.
Filharmonia we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca będzie uczestniczyła w pilotażowym programie, który ma zachęcić młodych ludzi do przychodzenia na koncerty z klasycznym repertuarem. W ramach projektu „Filharmonia/Ostrożnie, wciąga!” maturzyści jednego z kieleckich liceów będą mogli za darmo posłuchać wybranych koncertów i głosować w plebiscycie utworów, jakie powinny się znaleźć w programie instytucji w kolejnym sezonie.
Filharmonia będzie także kontynuowała swoje cykliczne propozycje. Podczas „Wieczorów filmowych” zostaną zaprezentowane: „Buena Vista Social Club” (reż. Wim Wenders), „Gucza! Pojedynek na trąbki" (reż. Dusan Milic), „Komeda, Komeda” (reż. Natasza Ziółkowska-Kurczuk) i „West Side Story (reż. Robert Wise i Jerome Robbins).
Do grudnia odbędą się także trzy transmisje na żywo z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz cztery koncerty familijne, przygotowane specjalnie dla najmłodszych miłośników muzyki.
Historia Filharmonii Świętokrzyskiej sięga 1920 roku, kiedy rozpoczęła działalność orkiestra symfoniczna stworzona na bazie orkiestry dętej IV Pułku Piechoty Legionów. Po wojnie powstała Wojewódzka Orkiestra Symfoniczna w Kielcach.
W 1998 roku Państwowa Filharmonia została przemianowana na Filharmonię Świętokrzyską, która od 19 stycznia 2012 roku mieści się w nowo wybudowanym gmachu Międzynarodowego Centrum Kultur. Od października 2001 roku Filharmonią Świętokrzyską kieruje kompozytor oraz dyrygent Jacek Rogala.(PAP)
ban/ ls/