
Gruzin George Tchitchinadze został nowym dyrektorem artystycznym orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, zastępując na tym stanowisku holenderskiego dyrygenta Ernsta van Tiela. Pierwszy koncert z udziałem Tchitchinadze odbędzie się w piątek.
Kontrakt gruzińskiego artysty z orkiestrą PFB został podpisany na 3,5 roku.
„W kulturze muszą być zmiany, ponieważ poszczególni dyrektorzy artystyczni mają swoje własne kierunki, umiłowania, kontakty i idee. Kulturze zawsze potrzebna jest rewolucja, w pozytywnym sensie” - powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Roman Perucki.
Tchitchinadze przyznał, że jest szczęśliwy z faktu podjęcia pracy z gdańską orkiestrą. „Ma ona za sobą wielką przeszłość i jest doświadczonym zespołem. Zrobię wszystko, aby zbudować tu dobrą atmosferę, która – moim zdaniem – jest podstawą każdego sukcesu” – zadeklarował.
Gruziński artysta liczy na to, że muzycy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej będą mieli okazję prezentować swoje umiejętności również poza salą koncertową.
George Tchitchinadze zapowiedział, że zamierza stworzyć szeroką ofertę muzyczną. „Będzie np. dużo powrotu do dzieł klasycyzmu, takich twórców jak Mozart czy Haydn, które zawsze dobrze sprawdzają się w orkiestrach. W programie znajdą się także utwory romantyczne i rozbudowane kompozycje, które wymagają starannego przygotowania” – dodał.
„Chciałbym także dotrzeć do uczniów i studentów, pacjentów szpitali, mieszkańców domów seniora i pracowników fabryk. Chciałbym, aby orkiestra dotarła do wszystkich mieszkańców, także tych, którzy z różnych powodów nie mogą trafić do siedziby Polskiej Filharmonii Bałtyckiej” – wyjaśnił.
Mówiąc o repertuarze Tchitchinadze zapowiedział, że zamierza stworzyć szeroką ofertę muzyczną. „Będzie np. dużo powrotu do dzieł klasycyzmu, takich twórców jak Mozart czy Haydn, które zawsze dobrze sprawdzają się w orkiestrach. W programie znajdą się także utwory romantyczne i rozbudowane kompozycje, które wymagają starannego przygotowania” – dodał.
George Tchitchinadze rozpoczął swoją karierę w 1998 r. jako dyrygent operowy, prowadząc koncert galowy podczas Międzynarodowego Festiwalu Operowego w stolicy Gruzji, Tbilisi.
Odbył wiele tras koncertowych m.in. po Izraelu z Państwową Operą i Baletem z Tbilisi. Prowadził m.in. Litewską Narodową Orkiestrę Symfoniczną, Litewską Narodową Orkiestrę Kameralną, Państwową Orkiestrę Symfoniczną Azerbejdżanu i Syryjską Narodową Orkiestrę Symfoniczną.
Pełniąc funkcję zastępcy dyrektora artystycznego Państwowej Opery i Baletu w Tbilisi artysta wykonywał m.in. "Aidę" Verdiego i "Don Giovanniego" Mozarta. Był też dyrektorem muzycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Saga (Japonia), podczas którego poprowadził sławną Orkiestrę Muzeum Ermitażu z Sankt Petersburga (Rosja).
Tchitchinadze współpracował też z kilka polskimi orkiestrami, takimi jak Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia czy orkiestra Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.
Obecnie prowadzi klasę dyrygentury i stoi na czele Wydziału Operowego w Państwowym Konserwatorium w Tbilisi.
Podczas piątkowego koncertu w PFB, podczas którego wykonane zostaną m.in. utwory Beethovena, Mozarta i Czajkowskiego, Ernst van Tiel symbolicznie przekaże batutę swojemu następcy Georgowi Tchitchinadze.
Ernst van Tiel pełnił stanowisko dyrektora artystycznego PFB od 2012 r. W czasie swojej kadencji wprowadził do repertuaru m.in. muzykę musicalową i filmową. Zorganizował też koncertowe promenadowe, wzorowane na angielskich BBC Proms. Gdańska orkiestra pod jego kierownictwem odbyła trasy koncertowe po Chinach i USA. Amerykańskie występy były ukoronowaniem 70-letniej działalności orkiestry symfonicznej PFB. Za oceanem muzycy z Gdańska zagrali 43 koncerty w 19 stanach.
W 2016 r. orkiestra PFB wystąpiła też m.in. na Festiwalu Morza Bałtyckiego w Sztokholmie, będącym największym i jednym z najbardziej prestiżowych festiwali muzyki poważnej w Skandynawii.(PAP)
rop/ pat/