Kultura i sztuka po 1989 roku

07.12.2017

Gitarzysta Al Di Meola wystąpi w maju w Bielsku-Białej

Al Di Meola. Fot. PAP/A. Grygiel Al Di Meola. Fot. PAP/A. Grygiel

Gitarzysta jazzowy Al Di Meola wystąpi wiosną w Bielsku-Białej. Będzie to jego jedyny koncert w Polsce. Artysta zaprezentuje m.in. kompozycje z najnowszej płyty „Opus”, który ukaże się w lutym - dowiedziała się w czwartek PAP w Bielskim Centrum Kultury.

„W programie znajdzie się materiał z płyty +Opus+, która ukaże się 23 lutego przyszłego roku, a także wcześniejsze kompozycje” – powiedział dyrektor Centrum Władysław Szczotka.

Koncert gitarzysty w Bielsku-Białej, zaplanowany na 18 maja, będzie trzecim jego występem w tym mieście. Poprzednio wystąpił w 2001 i 2010 r.

Al Di Meola należy do czołówki światowej sceny jazzowej. Jest także powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych gitarzystów na świecie. W latach 1976-1992 otrzymał aż 13 nagród prestiżowego Guitar Player Poll. Został też najmłodszym gitarzystą wpisanym na listę Gallery of Greats.

W 1974 r. stał się członkiem zespołu Return to Forever, założonego przez Chicka Coreę. Współpracował z grupą przez dwa lata. W 1980 r. Al Di Meola współtworzył sławne trio gitarowe wraz Johnem McLaughlinem i Paco de Lucią. Współpracował też między innymi z basistą Stanleyem Clarkiem i skrzypkiem Jean-Luc Pontym oraz pianistą i keyboardzistą Janem Hammerem.

Dwa lata temu na Montreal Jazz Festival otrzymał nagrodę im. Milesa Daviesa za wkład w rozwój tego gatunku muzyki. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL