XIX wiek

15.01.2019

Gliński: Wyspiański jest wieczny, Wyspiański jest wciąż nieznany

Kraków, ekspozycja „Wyspiański. Nieznany” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Fot. PAP/J. Bednarczyk Kraków, ekspozycja „Wyspiański. Nieznany” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Wyspiański jest wieczny, Wyspiański jest kochany, Wyspiański jest wciąż nieznany i tajemniczy - mówił we wtorek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. W Muzeum Narodowym w Krakowie otwarta została wystawa „Wyspiański. Nieznany”, na której prezentowane są księgozbiór artysty, druki graficzne jego autorstwa i pierwsze wydania jego dramatów.

Podczas wernisażu minutą ciszy uczczono pamięć zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Wicepremier Gliński podkreślił, że otwarta w listopadzie 2017 r. wystawa była bardzo oczekiwana i odniosła wielki sukces. "Muzeum Narodowe w Krakowie myśli o tym, żeby stworzona została wystawa stała poświęcona Stanisławowi Wyspiańskiemu i te myśli są wspierane także myślami w Warszawie. Poważnie podchodzimy do tych planów i projektów" - zapewnił.

"Wyspiański. Nieznany" to nowa odsłona trwającej w MNK od ponad roku monograficznej ekspozycji poświęconej artyście, którą obejrzało ją już ponad 210 tys. widzów.

Teraz zwiedzający zobaczą księgozbiór artysty, jego projekty graficzne i mogą przekonać się, jak Wyspiański wpłynął na rozwój polskiej książki i typografii. Po raz pierwszy publicznie prezentowany jest pastel "Autoportret artysty" z 1897 r. Obraz zakupiony do zbiorów krakowskiego muzeum dzięki dotacji MKiDN jesienią zeszłego roku był wcześniej znany tylko z fotografii i wzmiankowany w publikacjach o Stanisławie Wyspiańskim. Na wystawie można zobaczyć także "Portret dr. Jana Raczyńskiego" oraz "Macierzyństwo" z 1904 r. wypożyczone ze zbiorów prywatnych, a zakupione na aukcji za rekordową sumę ponad 4 mln zł.

Prezentowany księgozbiór Wyspiańskiego składa się z dwóch części: biblioteki wujostwa Stanisława Wyspiańskiego Janiny i Kazimierza Stankiewiczów oraz z książek nabytych przez samego Wyspiańskiego. Prawie wszystkie są podpisane na okładce ręką artysty i datowane.

"To wystawa nieoczywista i dużo trudniejsza niż jej pierwsza odsłona" - powiedział dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej. Podkreślił, że księgozbiór artysty jest pokazywany publiczności po raz pierwszy. "+Wyspiański. Nieznany+ także dlatego, że po raz pierwszy pokazujemy szerokiej publiczności nigdy nieeksponowane dzieła z kolekcji prywatnych, najnowsze zakupy dla naszego muzeum oraz dzieła z innych instytucji, którym serdecznie dziękuję za ich udostępnienie" – dodał.

Ekspozycja potrwa do 5 maja. Jej otwarciem Muzeum inauguruje przypadający w tym roku jubileusz 140-lecia.

Stanisław Wyspiański urodził się 15 stycznia 1869 r. w Krakowie. Był najbardziej wszechstronnym artystą Młodej Polski: dramaturgiem, poetą, malarzem, grafikiem. Zajmował się sztuką użytkową i projektami architektonicznymi. Był twórcą witraży do kościoła oo. Franciszkanów. Sławę przyniosło mu "Wesele" - dramat osnuty na kanwie wesela jego przyjaciela poety Lucjana Rydla. Zmarł 28 listopada 1907 r. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL