Premiera spektaklu muzycznego „Miłość w Leningradzie” w reżyserii Łukasza Czuja odbędzie się 6 września w Teatrze Miejskim w Gliwicach (Śląskie). Jest to opowieść o współczesnej Rosji, wykorzystująca muzykę legendarnego rosyjskiego zespołu Leningrad.
"Leningrad to zespół bardzo ważny i specyficzny dla dzisiejszej, współczesnej Rosji. Siergiej Sznurow, lider tego zespołu, zaczął swoją przygodę muzyczną jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku jako zbuntowany punkowiec, tworzący bardzo mocną, antyestablishmentową, prowokacyjną muzykę. Do dziś wydali ponad 20 płyt, bardzo różnorodnych, ale cały czas utrzymanych w bardzo rockandrollowym klimacie" – powiedział podczas środowej próby medialnej w Gliwicach reżyser Łukasz Czuj.
Zespół powstał w 1997 r. i na przestrzeni lat się zmieniał, pojawiły się np. wokalistki, ale jego siłą pozostał - jak podkreślał reżyser - radykalny opis współczesnej Rosji. "Tak jak zmienia się Rosja, świat wokoło, tak zmieniają się piosenki Sznurowa. Dzisiejsza Rosja - z jednej strony nowobogacka, zapatrzona w pieniądze, w konsumpcję, a z drugiej strony trzymana mocną ręką przez Putina, właściwie na granicy autorytaryzmu - w której zespół muzyczny jest jeszcze nośnikiem tego śladu rebelii. Rockowa rebelia gdzieś w naszym spektaklu, oprócz innych wątków, będzie się przewijała" - zapowiedział Czuj.
"My się Rosji czasem trochę boimy, ale też fascynuje nas swoim ogromem, swoją kulturą, muzyką, sztuką, znakomitą literaturą. Dla mnie bardzo ważne jest to podróżowanie do Rosji, zrobiłem wiele spektakli opartych na literaturze rosyjskiej. Jeśli się kogoś boimy, to najlepiej go poznawać, zobaczyć, co w jego duszy siedzi" - dodał.
Gliwicki spektakl jest kontynuacją innego przedstawienia Łukasza Czuja, kultowego "Leningradu", którego premiera odbyła się w 2009 r. w Teatrze Piosenki CS Impart we Wrocławiu, i który jest grany do dziś. Wystąpią więc znani z pierwszej odsłony Mariusz Kiljan (gościnnie) i Tomasz Mars (gościnnie) oraz aktorzy ze stałego zespołu artystycznego Teatru Miejskiego w Gliwicach.
"Sznurow w pierwszej części jest młodym, buńczucznym prześmiewcą, ten jest już troszkę moralizatorem, troszkę filozofem. Chodzi w szlafroku i opowiada coraz więcej o nieuchronności" - powiedział Mariusz Kiljan.
"Pierwszy raz spotkałam się z twórczością tego zespołu, jestem zachwycona ich energią, jakimś buntem tej muzyki. Dobrze się w tym czuję, to bardzo rockowe. Moja postać odzwierciedla ten rosyjski smutek, rosyjską duszę" - opowiadała Mirosława Żak.
Autorem scenariusza spektaklu jest Łukasz Czuj, zaś tekstów i muzyki - Siergiej Sznurow. Piosenki przetłumaczył Michał Chludziński. Za scenografię i kostiumy odpowiada Elżbieta Rokita, za ruch sceniczny - Maciej Cierzniak. Na żywo zagra zespół muzyczny w składzie: Damian Drzymała (perkusja), Remigiusz Hadka (gitary, akordeon, piano), Michał Sosna/ Robert Kamalski (saksofon tenorowy i barytonowy), Bartłomiej Stuchlik (kontrabas, bas, piano). (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ pat/