Inne

08.12.2012 aktualizacja 19.07.2016

Grand Prix 21. "Kresów" dla Polaka z Litwy

Artur Kudriawcew z Wilna na Litwie zdobył Grand Prix kończącego się w sobotę w Białymstoku 21. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy". Finałowe zmagania zakończył koncert galowy w Białostockim Teatrze Lalek.

Konkurs jest prestiżową imprezą wśród Polonii. Jego celem jest popularyzacja języka polskiego i literatury polskiej wśród Polaków mieszkających poza krajem.

Zwycięzca tegorocznych "Kresów" ujął jury recytacją "Autoportretu radosnego" Mirona Białoszewskiego i fragmentu "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza - poinformowali PAP organizatorzy konkursu.

Zwycięzca tegorocznych "Kresów" ujął jury recytacją "Autoportretu radosnego" Mirona Białoszewskiego i fragmentu "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza - poinformowali PAP organizatorzy konkursu.

Pierwsza nagroda przypadła Polce z Wilna - Katarzynie Kuczyńskiej - za interpretację wiersza "Odkąd cię poznałam" Haliny Poświatowskiej i recytację fragmentów "Pana Tadeusza".

Adam Mickiewicz jest od początku "Kresów" patronem konkursu. W minionych latach recytacja jego utworów była dla wszystkich uczestników zmagań obowiązkowa, kilka lat temu zniesiono ten obowiązek. Mimo to - jak podkreśla jedna z organizatorek konkursu Anna Kietlińska, prezes podlaskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska - widać, że zwłaszcza Polonia z Litwy bardzo chętnie sięga po Mickiewicza i recytuje jego dzieła. Być może dlatego, że na "Kresach" można zdobyć specjalną nagrodę za interpretację utworu wieszcza. W 21. edycji "Kresów" taką nagrodę przyznano Annie Koczurowskiej z Bielc w Mołdawii, która również recytowała fragment "Pana Tadeusza".

Drugą nagrodę w konkursie zdobyli ex equo: Wiktoria Szwab z Daugawpils na Łotwie oraz Sebastian Andre Garcia N’Dua z Karwiny w Czechach, który odebrał również nagrodę publiczności - lalkę teatralną ufundowaną przez Białostocki Teatr Lalek.

Trzecią nagrodą uhonorowano dwoje recytatorów - Annę Marię Paszkowską ze Lwowa na Ukrainie i Henryka Molina z Czeskiego Cieszyna.

W 21. "Kresach" wzięło udział na wszystkich etapach eliminacji i we wszystkich trzech kategoriach wiekowych (dzieci, 12-16 lat i powyżej 16. roku życia) około 3 tys. recytatorów w 13 państwach: na Białorusi, w Bułgarii, na Litwie, Łotwie, w Estonii, Rosji, Rumunii, Czechach, Mołdawii, Kazachstanie, Rosji, Grecji i na Ukrainie. W Białymstoku w finałach wzięło udział 27 najlepszych z najstarszej kategorii wiekowej.

Młodzi ludzie przez tydzień w Białymstoku brali m.in. udział w warsztatach artystycznych, oglądali też spektakle teatralne.

Organizatorzy poinformowali, że za rok konkurs "Kresy" poszerzy się o nowe państwo - Uzbekistan. (PAP)

kow/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL