Kultura i sztuka po 1989 roku

24.11.2017

Grażyna Barszczewska laureatką 7. edycji nagrody im. Ireny Solskiej

Grażyna Barszczewska. Fot. PAP/T. Gzell Grażyna Barszczewska. Fot. PAP/T. Gzell

Grażyna Barszczewska została laureatką 7. edycji nagrody im. Ireny Solskiej - poinformował w piątek ZASP. Wyróżnienie to jest wyrazem uznania całokształtu osiągnięć artystycznych aktorki, w tym jubileuszowej premiery „Niezatańczonego tanga” wg prozy Wiesława Myśliwskiego - dodano.

Nagrodę im. Ireny Solskiej przyznaje zarząd polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (Association Internationale des Critiques du Théâtre/ International Association of Theatre Critics - IATC/ AICT). Została ona ustanowiona w 2010 r. z intencją honorowania dorobku artystek teatralnych. Jej inicjatorką była red. Justyna Hofman-Wiśniewska.

Jak podkreślono w przesłanym PAP komunikacie, dorobek aktorski Grażyny Barczewskiej "ze szczególnym uwzględnieniem dokonań na deskach warszawskiego Teatru Polskiego" był jednym z powodów nagrodzenia artystki.

"Patronka nagrody należy do legend polskiego teatru, jej dorobek i oddanie sztuce budziły podziw i respekt. Odwołując się do Jej imienia, pragniemy zakreślić wysoki pułap artystyczny, jaki towarzyszy wyborom laureatek" - oświadczył zarząd polskiej sekcji IATC/ AICT.

Pierwszą laureatką nagrody - w 2011 r. - była Danuta Szaflarska. W latach następnych nagrodą im. Ireny Solskiej zostały uhonorowane: Nina Andrycz, Emilia Krakowska, Anna Lutosławska, Halina Łabonarska i Anna Seniuk.

Grażyna Barszczewska urodziła się w 1947 roku, w Warszawie. Od 1983 r. związana z Teatrem Polskim w Warszawie; wystąpiła m.in. w filmach "Anioł w szafie", "Łabędzi śpiew", "Wszystko, co najważniejsze", a także w serialu "Kariera Nikodema Dyzmy".

Uroczystość wręczenia Nagrody im. Ireny Solskiej odbędzie się w poniedziałek w siedzibie ZASP-u w Warszawie. (PAP)

autor: Maciej Puchłowski

mmmp/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL