Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich przyznało nagrodę kompozytor Grażynie Krzanowskiej „za wieloletnie działania edukacyjne w zakresie muzyki współczesnej wśród dzieci i młodzieży”. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się podczas festiwalu „Warszawska Jesień”.
Jak podano, Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich, na posiedzeniu w dniu 28 czerwca 2023 roku, przyznało (ósmą w historii) Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich za zasługi na polu edukacji muzycznej. W komunikacie podkreślono, że Grażyna Krzanowska jest laureatką wielu konkursów kompozytorskich w Polsce i za granicą, m.in. w 1978 otrzymała II nagrodę za Symfonię z uderzeniem w kotły na orkiestrę (1977-78) na Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich, w 1979 – III nagrodę za Polanowe ognie na sopran, alt i zespół instrumentalny (1979) na Konkursie Kompozytorskim Naczelnej Redakcji Muzycznej Polskiego Radia i Telewizji, w 1983 – wyróżnienie za Kwartet smyczkowy nr 2 (1980) na The Okanagan Music Festival for Composers w Kanadzie, w 1989 – II nagrodę za Silver Line na piętnaście instrumentów smyczkowych (1988-89) na IX Międzynarodowym Konkursie dla Kompozytorek w Mannheim.
Dodano, że Krzanowska uczyła w Państwowej Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach i Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej. „Od 1992 pełni funkcję kierownika artystycznego Jesiennego Festiwalu Muzycznego „Alkagran” (poświęconego pamięci męża, Andrzeja Krzanowskiego). W ramach Festiwalu odbywa się Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy im. Andrzeja Krzanowskiego, którego jest również honorowym jurorem. W 1993 założyła Małą Akademię Muzyki – placówkę o charakterze edukacyjno-kulturalnym” – podkreślono w komunikacie.
W 2022 roku, nakładem firmy fonograficznej DUX, ukazał się album Antarja Quartet. Krzanowscy (DUX 1891), który prezentuje Adagietto oraz dwa niepublikowane dotąd kwartety Grażyny Krzanowskiej.
Doroczna Nagroda Związku Kompozytorów Polskich przyznawana jest od 1949 r. – do 1991 r. dla uhonorowania twórców i odtwórców za ich wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki, a od 1991 r. – „polskim kompozytorom, wykonawcom, muzykologom, pedagogom i organizatorom życia muzycznego za wybitne osiągnięcia”.(PAP)
Autor: Michał Szukała
szuk/ dki/