Inne

22.01.2014 aktualizacja 19.07.2016

Gwiazdy festiwalu BBC Proms zagrają z poznańskimi filharmonikami

Fiński dyrygent Pietari Inkinen i amerykański pianista Kirill Gerstein - gwiazdy angielskiego festiwalu BBC Proms zagrają w piątek w Poznaniu z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej – poinformowała PAP Justyna Kroschel z działu pracy artystycznej filharmonii.

„Koncert +Gwiazdy BBC Proms+ to okazja, by posłuchać muzyki klasycznej na najwyższym poziomie. Bohaterami koncertu będą Pietari Inkinen i Kirill Gerstein. Ta dwójka artystów jest uznana przez krytyków za jednych z najwybitniejszych muzyków młodego pokolenia, dzięki ich technicznemu mistrzostwu i muzycznej dociekliwości” – powiedziała PAP Kroschel.

BBC Proms jest jednym z najważniejszych festiwali muzycznych w Wielkiej Brytanii. Każdego roku w jego ramach przez dwa miesiące prezentowanych jest ponad 100 koncertów - od muzyki klasycznej poprzez jazz do pop-u.

W programie koncertu znalazły się V Koncert Fortepianowy Cesarski Ludwiga van Beethovena i VI Symfonia Patetyczna Piotra Czajkowskiego.

Po raz pierwszy w Polsce wystąpi Fin Pietari Inkinen - skrzypek i dyrygent, który edukację muzyczną rozpoczął już w wieku czterech lat. Jak podali organizatorzy w młodości eksperymentował z innymi gatunkami muzycznymi, grał w zespole rockowym, ale w ostateczności powrócił do muzyki klasycznej. Był m.in. drugim dyrektorem muzycznym New Zealand Symphony Orchestra, gościnnie pełnił również funkcję dyrygenta w Filharmonii Japońskiej.

Kirill Gerstein urodzony w Związku Radzieckim, zdobył jedne z ważniejszych nagród przyznawane pianistom, w tym I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (2001) oraz, jako jedyny w historii, dwukrotnie Gilmore Artist Award (2002 i 2010).

BBC Proms jest jednym z najważniejszych festiwali muzycznych w Wielkiej Brytanii. Każdego roku w jego ramach przez dwa miesiące prezentowanych jest ponad 100 koncertów - od muzyki klasycznej poprzez jazz do pop-u. Koncerty te są transmitowane przez BBC.(PAP)

kpr/ as/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL