Kultura i sztuka po 1989 roku

03.11.2018

Gwiazdy na 40. Krośnieńskich Spotkaniach Teatralnych

40. Krośnieńskie Spotkania Teatralne 40. Krośnieńskie Spotkania Teatralne

Jerzy Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Antoni Pawlicki, Renata Dancewicz, Olga Sawicka, Piotr Cyrwus to gwiazdy, które wystąpią na 40. - jubileuszowych Krośnieńskich Spotkaniach Teatralnych, które rozpoczną się w niedzielę w Krośnie (Podkarpackie).

Dyrektor artystyczny Krośnieńskich Spotkań Teatralnych Małgorzata Baranowska przypomniała, że są one jednymi z najstarszych w Polsce, „ciągle atrakcyjne dla publiczności, mogące się poszczycić prawdziwą aleją gwiazd”.

„Nie zabraknie ich, oczywiście, w tegorocznej, jubileuszowej edycji. A program został tak ułożony, aby na krośnieńskiej scenie pojawili się artyści i teatry, z którymi współpracujemy od lat i wielokrotnie mieliśmy okazję oklaskiwać” – powiedziała PAP Baranowska.

W programie tegorocznej edycji znalazły się wzorem lat minionych, propozycje nie tylko dla dorosłych, ale także i dla najmłodszych widzów. Właśnie spektaklem dla dzieci „Porwanie Baltazara Gąbki, czyli smok & roll” w niedzielne popołudnie rozpoczną się spotkania teatralne w Krośnie. Na przedstawienie zaprosi widzów krakowski Teatr Groteska.

Przed spektaklem odbędzie się jeszcze wernisaż wystawy prac graficznych powstałych podczas polsko-słowackich warsztatów IV Spotkania z Grafiką Pogranicza, których tematem był Teatr/Divadlo.

Z myślą o najmłodszych widzach wystawiony zostanie spektakl „O mniejszych braciszkach św. Franciszka” w wykonaniu Teatru Maska z Rzeszowa. Po przedstawieniu przewidziano warsztaty teatralne, które poprowadzą artyści Teatru Maska.

Z kolei dla dorosłych widzów w programie spotkań znalazł się monodram „Kontrabasista” Patricka Sueskinda z wybitną kreacją Jerzego Stuhra. Baranowska przypomniała, że aktor gra „Kontrabasistę” od 1985 roku, w sumie wystąpił w tym przedstawieniu kilkaset razy.

Wielbiciele Jerzego Stuhra będą mieli okazję oklaskiwać go podczas tej edycji spotkań dwukrotnie. Artysta wystąpi bowiem jeszcze w jednym z najbardziej znanych utworów Gabrieli Zapolskiej „Ich czworo”, który także wyreżyserował. A na scenie partnerować mu będą m.in. Sonia Bohosiewicz, Iza Kuna, Renata Dancewicz i Antoni Pawlicki.

Spektakl ten 8 stycznia 2019 r. zakończy oficjalnie tegoroczną edycję spotkań. Został on bowiem - z przyczyn niezależnych od organizatora - przeniesiony z listopada. Pozostałe przedstawienia odbywać się będą w listopadowe wieczory.

W programie spotkań znalazł się jeszcze spektakl, który - jak przypomniała Baranowska - „pobił wszelkie rekordy frekwencji i popularności, i z pewnością decybeli salw śmiechu”, czyli „Szalone nożyczki”, na które zaprosi krakowski teatr Bagatela, oraz wodewil z muzyką Jana Stefaniego do libretta Wojciecha Bogusławskiego „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” – przedstawienie wpisujące się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Utwór ten, uważany za pierwszą operę narodową, wystawiono po raz pierwszy w niedzielę 1 marca 1794 r. w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Krośnieńska publiczność będzie mogła obejrzeć jeszcze dwa spektakle w wykonaniu studentów warszawskiej Akademii Teatralnej. Będzie to „Dzieło” oraz przeniesiona na scenę, a opublikowana w 1927 r. opowieść Ernesta Hemingwaya „Wzgórza jak białe słonie”.

Listopadową turę spotkań zakończy „Mała rzecz a cieszy”, sztuka będąca - jak oceniła Baranowska - „typową angielską komedią romantyczną z elementami angielskiego, niepokornego humoru”.

Oprócz przedstawień teatralnych w czasie imprezy zaplanowano jeszcze warsztaty teatralne dla młodzieży, które poprowadzi dziekan Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej Marcin Perchuć oraz wernisaż wystawy finalistów i laureatów III edycji Konkursu Fotografii Teatralnej Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL