Czteroaktowa "Halka" Stanisława Moniuszki rozpocznie w niedzielę 72. sezon artystyczny Opery Śląskiej w Bytomiu. Przedstawienie będzie jednocześnie zwieńczeniem wieloletniej kadencji dotychczasowego dyrektora tej instytucji Tadeusza Serafina, który poprowadzi spektakl.
W historii bytomskiej sceny operowej "Halka" jest tytułem szczególnym, ponieważ premierą właśnie tego spektaklu Opera Śląska rozpoczęła w 1945 r. swą działalność artystyczną. Uważany za jeden z klasyków muzyki scenicznej utwór został skomponowany przez Stanisława Moniuszkę w połowie XIX w. do libretta warszawskiego poety Włodzimierza Wolskiego. Akcja "Halki" rozgrywa się na Podhalu pod koniec XVIII w. i opowiada o losach uwiedzionej przez bogatego panicza wiejskiej dziewczyny.
Jak podkreśliła Grażyna Konieczna z bytomskiej sceny, przedstawienie stale gości w ich repertuarze. "Niemal na każde dziesięciolecie Opery Śląskiej wystawiana jest nowa realizacja sceniczna tego tytułu. Do tej pory było w sumie osiem inscenizacji – nie tylko jubileuszowych – warto choćby wspomnieć o pierwszej polskiej premierze +Halki+ prezentowanej przez polski zespół na kontynencie amerykańskim (pod koniec lat 80. XX w. - przyp. PAP)" - zaznaczyła Konieczna.
Dodała, że ostatnia premiera tego spektaklu w reżyserii Marka Weissa-Grzesińskiego odbyła się tam w 2005 r. z okazji jubileuszu 60-lecia Opery Śląskiej, a spektakl powrócił na afisz w 2015 r. w związku z obchodami jubileuszu 70-lecia instytucji.
Niedzielne przedstawienie będzie więc nie tylko okazją do wysłuchania tego jednego z najpopularniejszych dzieł Stanisława Moniuszki, ale i do uczczenia zwieńczenia blisko trzydziestoletniej kadencji dotychczasowego dyrektora naczelnego i artystycznego Opery Śląskiej Tadeusza Serafina, który stanowisko to piastował od stycznia 1989 r. do końca sierpnia br. Obecnie obowiązki dyrektora instytucji pełni Łukasz Goik.
W najbliższych miesiącach na bytomskiej scenie wystawione zostaną m.in. znane i lubiane przez melomanów tytuły, takie jak "Nabucco", "Carmen", "Madame Butterfly" czy "Zemsta nietoperza". Na afisz ma również powrócić komiczna opera Krzysztofa Pendereckiego "Król Ubu", której wiosenna premiera na bytomskich deskach spotkała się z uznaniem krytyków i samego kompozytora.
Premiery spodziewać się można prawdopodobnie w drugiej części sezonu.
Opera Śląska w Bytomiu – instytucja kultury samorządu woj. śląskiego – działa od 1945 r. Jej twórcą jest Adam Didur. Scena mieści się w siedzibie neoklasycystycznego gmachu dawnego teatru miejskiego z przełomu XIX i XX w.
Dorobek bytomskiej opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W obecnym repertuarze znajduje się ok. 30 tytułów, w tym m.in. opery: "Aida", "Borys Godunow" i "Carmen" oraz operetki: "Księżniczka czardasza" i "Wesoła wdówka".(PAP)
akp/ agt/