Wystawę poświęconą historii 1. Dywizji Pancernej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie otwarto w Collegium Humanisticum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspozycję przygotowaną przez naukowców i studentów można zwiedzać do 11 lutego.
"Druga już tego rodzaju ekspozycja jest inicjatywą studentów wojskoznawstwa z UMK. Do przygotowania wystawy wykorzystano około dwustu zdjęć, pozyskanych z Narodowego Archiwum Cyfrowego, Centralnego Archiwum Wojskowego, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy oraz zdjęcia i rysunki udostępnione przez Wydawnictwo Kagero" - poinformował Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy UMK.
Wystawa składa się z kilkudziesięciu plansz, na których została przedstawiona sylwetka generała Stanisława Maczka, szlak bojowy dowodzonych przez niego jednostek we wrześniu 1939 r. i na terenie Francji w 1940 r. oraz formowanie, organizacja i walki 1. Dywizji Pancernej w latach 1940–1944. "Poznać również można pojazdy bojowe będące na uzbrojeniu jednostek pancernych dowodzonych przez gen. Maczka oraz dokładną charakterystykę znaków rozpoznawczych tych jednostek" - dodał Czyżniewski.
1 Dywizja Pancerna została stworzona w 1942 roku na terenie Szkocji. Jednostka odwoływała się do tradycji bojowych zapoczątkowanych przez zmotoryzowaną 10. Brygadę Kawalerii walczącą w 1939 roku na południu Polski i odtworzoną w 1940 roku, we Francji, jako 10. Brygada Kawalerii Pancernej.
Dowódcą tych formacji był przez cały okres wojny gen. Stanisław Maczek. 1 Dywizja Pancerna wzięła znaczący udział w bitwie pod Falaise w 1944 roku, wyzwoliła holenderską Bredę i zakończyła szlak bojowy zdobywając niemiecką bazę marynarki wojennej Wilhelmshaven.
Wystawę można zwiedzać do 11 lutego w siedzibie Instytutu Historii i Archiwistyki na terenie Collegium Humanisticum UMK. (PAP)