6 listopada w cyklu Sinfonia Varsovia Kameralnie zostanie zaprezentowana rzadko wykonywana suita instrumentalna „Historia żołnierza” Igora Strawińskiego – poinformował PAP specjalista ds. marketingu orkiestry Mateusz Purcel.
"Bohaterem listopadowej odsłony cyklu będzie skomponowana przez Igora Strawińskiego w 1918 r. +Historia żołnierza+. Kompozytor należał do przedstawicieli neoklasycyzmu w muzyce, łączył tradycję i nowoczesność, nie bojąc się przy tym przekraczania estetycznych granic. Do dziś krążą legendy o skandalu wywołanym podczas premiery +Święta wiosny+, w którym zgodnie z zamysłem twórcy, dużo ważniejszą rolę niż melodia czy harmonia, odgrywa rytm" - napisał w informacji przesłanej PAP Mateusz Purcel.
Przypomniał, że ten charakterystyczny dla twórczości Strawińskiego element muzyki "jest wyraźny także w +Historii żołnierza+". "Utwór łączący muzykę i teatr został napisany w konwencji baśni i mimo upływu lat, wciąż nie traci na aktualności. Wszystko za sprawą uniwersalnego tekstu autorstwa Charles'a Ferdinanda Ramuza (polski przekład Jonasza Kofty), na podstawie którego powstał utwór" - czytamy w informacji o suicie.
"Na szczególną uwagę zasługuje sam dobór instrumentów. Brzmienie skrzypiec, klarnetu, fagotu, kornetu, puzonu, kontrabasu i perkusji nasuwa skojarzenie z muzyką jazzową – kompozytor jako jeden z pierwszych zaczął wplatać do muzyki klasycznej elementy jazzu. Fascynowała go nieskrępowana ekspresja, wolność i energia, które niesie ze sobą ten rodzaj sztuki dźwięku, dlatego w utworze można odnaleźć m.in. elementy ragtime'u" - napisał Purcel. Wyjaśnił, że w "Historii żołnierza" wybrzmiewają również inne tańce – walc i tango, a sam utwór obfituje w odniesienia zaczerpnięte z muzyki rosyjskiej.
Suita instrumentalna z udziałem narratora zabrzmi w wykonaniu muzyków Sinfonii Varsovii: Adama Siebersa (skrzypce), Radosława Soroki (klarnet), Szymona Michalika (fagot), Jana Harasimowicza (kornet), Mariusza Opalińskiego (puzon), Michała Sobusia (kontrabas), Piotra Kostrzewy (perkusja) oraz aktora Cezarego Nowaka.
Na koncert wstęp jest wolny. Więcej informacji o "Historii żołnierza" na stronie internetowej www.sinfoniavarsovia.org.
Koncert - 6 listopada o godz. 19 w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia (ul. Grochowska 272).(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/