Największy portal o polskiej kulturze Culture.pl ma już dwadzieścia lat. Z tej okazji redakcja przygotowała specjalne urodzinowe wydanie, a Instytut Adama Mickiewicza (IAM) podsumował dotychczasową działalność wydawanego przez siebie portalu - poinformowała PAP Ewa Szandomirska z IAM.
"Portal Culture.pl to codziennie aktualizowany serwis, informujący o najciekawszych wydarzeniach, związanych z polską kulturą na całym świecie. To cytowane źródło informacji w międzynarodowych mediach" - napisano w przesłanej w czwartek PAP informacji.
Przypomniano, że portal powstał w lipcu 2001 r. z inicjatywy utworzonego rok wcześniej IAM. "W 2004 r. portal zyskał drugą, angielską wersję językową, a w roku 2015 ruszyła wersja rosyjskojęzyczna. Obecnie treści publikowane są w ośmiu językach, m.in. ukraińskim, chińskim, koreańskim i japońskim" - czytamy o portalu.
"Culture.pl starannie i konsekwentnie buduje internetową bazę wiedzy o współczesnej polskiej kulturze w kraju i za granicą. To często jedno z pierwszych miejsc, w których zagraniczny internauta spotyka się z Polską i jej kulturą. Naszym celem jest zatrzymanie go na dłużej i zainteresowanie. Dlatego tak ważne jest, aby treści nie tylko odpowiadały na stawiane przez niego pytania, ale też były atrakcyjne, przyciągały i intrygowały" - powiedziała zastępca dyrektora IAM Barbara Krzeska, cytowana w informacji.
Jak zaznaczono, na portalu Culture.pl znaleźć można sylwetki artystów, recenzje, eseje, opisy i informacje o instytucjach kultury – łącznie ponad 51 tys. artykułów, ale także liczne galerie zdjęć oraz filmy. "Dużą popularnością cieszą się przewodniki multimedialne z cyklu +A Foreigner's Guide to Polish Culture+ poświęcone kinu, muzyce elektronicznej, fotografii oraz polskiemu alfabetowi, oraz +Where's Poland?+ – przewodnik po historii Polski pod zaborami" - wyjaśniono.
"Słuchaczy przyciągają cykle anglojęzycznych podcastów, m.in. +Stories From The Eastern West+ zawierające mało znane opowieści ze Środkowej i Wschodniej Europy, +Unseen Soundwalks: Warsaw Rising '44+ opowiadający o powstańczej Warszawie oraz +Rebel Spirits. The Story of Polish Jazz+, którego premiera miała miejsce w czerwcu 2021 r." - napisano, dodając, że podcasty "dostępne są na portalu Culture.pl i w najważniejszych serwisach streamingowych o światowym zasięgu".
"Mamy ten komfort, że nie jesteśmy serwisem newsowym. To, co się dzieje tu i teraz, bywa dla nas inspiracją do tworzenia kolejnych wydań. Staramy się jednak, by punkt widzenia nasz i naszych czytelników był szerszy i możliwie uniwersalny. Dzięki temu, mimo formuły internetowego tygodnika, Culture.pl to również baza wiedzy odwiedzana przez miliony użytkowników" – ocenił redaktor naczelny Culture.pl. Marcin Pieszczyk.
Zaznaczono, że "liczba czytelników Culture.pl stale rośnie". "W 2020 r. portal odwiedziło 8,6 mln użytkowników, a tylko w pierwszej połowie 2021 r. było ich już 5,5 mln. Łączna liczba odsłon w I półroczu wyniosła prawie 9,5 mln".
Podkreślono, że "niemal połowa użytkowników odwiedza Culture.pl z zagranicy i wybiera obcojęzyczne wersje językowe". "W 2020 r. wśród użytkowników z zagranicy największą grupę stanowili internauci z USA (965 tys.), Rosji (572 tys.) i Ukrainy (508 tys.)" - czytamy w informacji.
Jak wyjaśniono, "portal Culture.pl tworzy kilkadziesiąt osób, pracowników i współpracowników IAM". "To autorzy, redaktorzy, tłumacze, fotoedytorzy, webmasterzy i specjaliści odpowiedzialni za media społecznościowe. Wśród nich są redaktorzy m.in.: z USA, Rosji, Ukrainy, Armenii, Nowej Zelandii i Japonii" - napisano.
Wyjaśniono, że "z okazji dwudziestolecia podzielili się oni z czytelnikami osobistymi odczuciami na temat tego, co najbardziej lubią w polskiej kulturze". "W specjalnym urodzinowym wydaniu znalazło się również podsumowanie historii portalu oraz zapowiedź konkursu dla czytelników, w którym będą mogli się oni wykazać wiedzą o polskiej kulturze" - napisano.
Przypomniano, że "urodzinowe wydanie Culture.pl dostępne jest od 8 lipca", a "obchody dwudziestolecia portalu potrwają do końca sierpnia br.".(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw