31 chórów z Polski, Litwy i Niemiec wystąpi podczas II Międzynarodowego Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Pasyjnej. 28 z nich weźmie udział w konkursie. Festiwal rozpocznie się w piątek - poinformowali w środę organizatorzy wydarzenia.
Jak poinformował dyrektor organizacyjny festiwalu Tomasz Wilkosz, do Szczecina przyjedzie około 900 chórzystów z kilku niemieckich, jednego litewskiego oraz wielu miast całej Polski. Udział w festiwalu zapowiedziało też sześć chórów szczecińskich. W jury zasiądą eksperci śpiewu chóralnego z Polski, Litwy i Norwegii.
Zmagania chórów poprzedzi w piątek seminarium pt. "Polskie pieśni pasyjne".
Artyści będą występować w różnych szczecińskich kościołach, a także w dwóch niemieckich przygranicznych miejscowościach Penkun i Bruessow. W niedzielę stworzą oprawę muzyczną do kilkunastu mszy świętych w szczecińskich świątyniach. Konkursowi towarzyszyć będą także koncerty muzyki pasyjnej. W sobotę zaplanowano ich siedem.
Muzyka pasyjna wpisana jest w kalendarz liturgiczny Kościoła. Wykonuje się ją w okresie Wielkiego Postu. Komponowali ją najwięksi kompozytorzy, od średniowiecza do czasów współczesnych. Najczęściej muzyka pasyjna opisująca Mękę Pańską przewyższa swymi walorami artystycznymi inne utwory religijne.
Jak zapowiada Wilkosz, będą wykonywane zarówno dzieła uznanych, np. renesansowych czy barokowych kompozytorów, ale także współczesnych. Zaplanowaliśmy również wykonania premierowe - dodała dyrektor artystyczny imprezy Iwona Wiśniewska-Salamon. Bardzo dużo młodych kompozytorów sięga obecnie po tę tematykę - podkreśliła.
W programie festiwalu znalazły się m.in. utwory pasyjne takich kompozytorów jak: Anton Bruckner, Jan Sebastian Bach, Giovanni Pierluigi da Palestrina, Wacław z Szamotuł, Orlando di Lasso, czy zwany "angielskim Palestriną" William Byrd.
Za pierwsze miejsce w każdej kategorii zespoły otrzymają statuetkę "Złote Pasmo". Koncert finałowy oraz wręczenie statuetek zaplanowano na niedzielne popołudnie w tamtejszej bazylice archikatedralnej.
Muzyka pasyjna wpisana jest w kalendarz liturgiczny Kościoła. Wykonuje się ją w okresie Wielkiego Postu. Komponowali ją najwięksi kompozytorzy, od średniowiecza do czasów współczesnych. Najczęściej muzyka pasyjna opisująca Mękę Pańską przewyższa swymi walorami artystycznymi inne utwory religijne.
Do muzyki pasyjnej zalicza się takie utwory jak: pasje, responsoria czy lamentacje.
Pasja to historia męki i śmierci Jezusa Chrystusa oraz jej opis zawarty w czterech Ewangeliach. To również jej sceniczne przedstawienie w postaci dramatycznego misterium albo utwór muzyczny, którego podstawę stanowi tekst jednego z ewangelistów. "Passio" z łaciny oznaczy cierpienie, mękę.
Pasja była początkowo czytana. W X wieku zaczęto ją śpiewać. Jedną z ważniejszych części repertuaru pasyjnego stanowią utwory Stabat Mater ("Stoi Matka obolała... - PAP).
Najsłynniejszym twórcą pasji był Jan Sebastian Bach. Skomponował pięć pasji. Do naszych czasów w całości dotrwały tylko dwie: wg św. Jana oraz wg św. Mateusza.
Pasje tworzyli też m.in. Orlando di Lasso, Georg Friedrich Telemann, czy współcześnie Krzysztof Penderecki lub fiński kompozytor Arvo Part.(PAP)
epr/ mhr/