Uhonorowanie 156. rocznicy urodzin wielkiego pianisty i polityka Ignacego Jana Paderewskiego jest przesłaniem III Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego, organizowanego przez Fundację "AVE ARTE" w dniach 5-11 listopada.
Podczas uroczystego koncertu inauguracyjnego w Filharmonii Narodowej w sobotę 5 listopada zostaną wykonane Fantazja polska Paderewskiego i Msza koronacyjna Mozarta. Obok tych dzieł publiczność wysłucha rzadko wykonywany Koncert fortepianowy c–moll Leszetyckiego. Na postać tego wybitnego, polskiego pianisty, kompozytora oraz pedagoga zwrócił uwagę podczas piątkowej konferencji dyrektor artystyczny festiwalu Jan Popis. Przypomniał, że ten wybitny pedagog był m.in. nauczycielem Ignacego Jana Paderewskiego. Leszetycki był wiedeńczykiem - stąd w programie festiwalu wątki muzyki wiedeńskiej.
W koncercie inauguracyjnym wystąpi m.in. pianista Hubert Rutkowski, który zagra na sprowadzonym do Polski specjalnie na tę okazję fortepianie Boesendorfera z 1882 roku, który był własnością Teodora Leszetyckiego. Oprócz niego na scenie zaprezentują się soliści i Chór Filharmonii Narodowej oraz Polska Orkiestra Radiowa z dyrygentem Michałem Klauzą. Obok dzieł Paderewskiego i Mozarta publiczność usłyszy rzadko wykonywany Koncert fortepianowy c–moll Leszetyckiego.
6 listopada, w rocznicę 156. urodzin Ignacego Jana Paderewskiego, w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela odprawiona zostanie mszę w intencji Ignacego Jana Paderewskiego.
Tego dnia - jak zaznaczył Jan Popis - omawiający program festiwalu - odbędzie się wyjątkowy „Spacer śladami Paderewskiego”, podczas którego zainteresowani zostaną oprowadzeni po obiektach warszawskich związanych z postacią wielkiego pianisty i polityka. A wieczorem na Zamku Królewskim odbędzie się Koncert Urodzinowy, podczas którego wystąpią z półrecitalami: francuski pianista - François Dumont oraz wyjątkowi polscy artyści - skrzypaczka Paulina Sokołowska i pianista Janusz Olejniczak.
Kolejne wydarzenia festiwalowe będą miały miejsce w Łazienkach Królewskich. W poniedziałek, 7 listopada w południe odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony Maestro Paderewskiemu z udziałem wybitnych muzykologów, historyków i publicystów. Wieczorem odbędzie się koncert kameralny. Na scenie zaprezentuje się trio, w którego składzie wystąpią: pianista Edward Wolanin, wiolonczelistka Barbara Piotrowska oraz gość specjalny - meksykański artysta skrzypek José Adolfo Alejo Solis.
We wtorek 8 listopada w Podchorążówce w Łazienkach zaplanowane są koncerty dla dzieci i młodzieży związane z postacią I. J. Paderewskiego; odbędzie się specjalny Koncert Rodzinny dla rodzin z niemowlętami i małymi dziećmi, a także dla przyszłych mam. Na kolejnym koncercie zespół harmonijek ustnych „ANIMATO”, po raz pierwszy na świecie, zaprezentuje na tych instrumentach utwory Paderewskiego.
Na scenie wystąpią artyści z Kanady - pianistka Janina Fialkowska i z Polski - saksofonista Paweł Gusnar oraz partner tego koncertu - Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus. Koncert poprowadzi szwajcarski dyrygent Jean-Marc Grob. Oprócz wybitnych dzieł Paderewskiego, pojawią się utwory takich kompozytorów, jak: F. Martin oraz A. Honegger.
W środę, 9 listopada, odbędą się warsztaty muzyczne dla dzieci, a wieczorem w Teatrze Królewskim „Koncert muzyki polskiej”, na który składać się będą dwa półrecitale: wybitnego skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki oraz mezzosopranistki Małgorzaty Pańko. W tym dniu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina odbędzie się master class dla studentów uczelni, które poprowadzi pianistka Janina Fiałkowska.
Czwartkowy wieczór, 10 listopada, wypełni koncert jazzowy z cyklu „Paderewski – jazz inspiracje”. W tym roku specjalny, oryginalny program z pieśniami m.in. Paderewskiego opracował Włodzimierz Nahorny. Razem z nim na scenie wystąpi jego sekstet jazzowy wraz z gościem specjalnym – wokalistką Dorotą Miśkiewicz. Koncert wzbogacony zostanie pokazem etiud filmowych studentów ASP o Paderewskim, powstałych w 2015 roku.
W Święto Niepodległości, 11 listopada, m.in. w Podchorążówce zostaną wyświetlone filmy poświęcone pamięci Ignacego Jana Paderewskiego.
Od 29 października do 13 listopada w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich prezentowana będzie wystawa „Paderewski wygrał Polskę na fortepianie”.
W ramach Festiwalu odbędzie się również konkurs dla Studentów ASP na najlepszą etiudę filmową, której tematem przewodnim będzie życie i twórczość Paderewskiego.
Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie www.ignacyjanpadarewski.com
Organizatorem festiwalu jest Fundacja "AVE ARTE", pozarządowa organizacja non profit, której celem jest szeroko rozumiane wspieranie rozwoju kultury i sztuki.
W ciągu dziesięciu lat Fundacja zrealizowała - jak przypomniał w piątek jej prezes Wiesław Dąbrowski - wiele spektakularnych przedsięwzięć kulturalnych związanych z postacią wielkiego Polaka Ignacego Jana Paderewskiego, takich jak I i II edycja Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego (listopad 2014 i 2015 r.) Jest to interdyscyplinarne wydarzenie składające się z koncertów symfonicznych, kameralnych i jazzowych, recitali fortepianowych, paneli dyskusyjnych, wystaw oraz pokazów filmów. Na Festiwal zapraszani są do Warszawy artyści z kraju i zagranicy. Wydarzenia organizowane są w prestiżowych salach koncertowych Warszawy i przy współpracy ze stołecznymi instytucjami kulturalnymi m.in. Filharmonią Narodową, Teatrem Polskim, Muzeum Łazienki Królewskie, Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina, Domem Spotkań z Historią itp.(PAP)
abe/ mow/