Inauguracja jubileuszowych 20. obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce odbędzie się w sobotę w podłowickim Skansenie w Maurzycach. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to "Tajemnice codzienności". Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa odbędą się w dniach 8-9 września i 15-16 września wielu polskich miejscowościach.
"Jubileuszowa edycja Europejskich Dni Dziedzictwa zasługuje na szczególny temat, dlatego w tym roku zdecydowaliśmy się opowiadać o (...), żywej tradycji, ponieważ często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak głęboko wstecz sięgają korzenie naszych obrzędów i rytuałów" - mówiła na piątkowej konferencji prasowej Paulina Florjanowicz, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który jest ogólnopolskim koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa.
Skansen w Maurzycach, w którym odbędzie się sobotnia inauguracja, prezentuje zabytki dokumentujące architekturę wiejską i sakralną ziem dawnego Księstwa Łowickiego. Ziemie dawnego księstwa, dziś określane jako Region Łowicki, obecnie leżą na terenach powiatów łowickiego i skierniewickiego.
"Po konsultacji z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego na miejsce inauguracji wybraliśmy wspólnie region łowicki, ze względu na bardzo silną tradycję, jaka w tym regionie istnieje do dziś. Bogactwo łowickiej kultury ludowej, charakterystyczne łowickie pasiaki czy wycinanki, są chyba znane każdemu i szczęśliwe przechodzą do współczesnego wzornictwa, co jest dowodem na trwałość tradycji" - zauważyła Florjanowicz.
"Jubileuszowa edycja Europejskich Dni Dziedzictwa zasługuje na szczególny temat, dlatego w tym roku zdecydowaliśmy się opowiadać o (...), żywej tradycji, ponieważ często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak głęboko wstecz sięgają korzenie naszych obrzędów i rytuałów" - mówiła na piątkowej konferencji prasowej Paulina Florjanowicz, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który jest ogólnopolskim koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa.
Podczas sobotniej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce zaplanowano m.in. promocję albumu "Skansen w Maurzycach. Dziedzictwo kulturowe regionu łowickiego", występ zespołu Kapela ze Wsi Warszawa, zwiedzanie skansenu z przewodnikiem.
W niedzielę w Łowiczu odbędzie się uroczystość odsłonięcia "Gwiozd Łowickich". W centralnym punkcie miasta na Starym Rynku wmurowane zostaną tablice ze szkła hartowanego. W ten sposób Łowicz uhonoruje twórców ludowych propagujących sztukę ludową i pielęgnujących regionalne dziedzictwo kulturowe. W tym roku "Gwiozdy" przyznane zostały artystce ludowej z Błędowa Bronisławie Skwarnej i Państwowemu Zespołowi Ludowemu Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego.
W ramach obchodów w Warszawie 15 września zorganizowane zostanie zwiedzanie piwnic Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Zabytkowe podziemia będzie można zwiedzać z przewodnikiem, w 20-osobowych grupach. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem tel. 22 531 38 23.
Odrestaurowane, późnogotyckie piwnice usytuowane pod jedenastoma kamienicami Muzeum Historycznego m.st. Warszawy to jedne z najstarszych podziemi w Polsce. Stanowią część nowej trasy turystycznej stolicy - Szlaku Kulturalnych Piwnic Starego Miasta. W przyszłości będą tam prezentowane wystawy przedstawiające m.in. historię dawnej Warszawy i zbiory archeologiczne.
Europejskim Dniom Dziedzictwa w Polsce towarzyszy konkurs na filmy prezentujące lokalną odmianę polszczyzny, tradycyjne rzemiosła, sztukę lub charakterystyczne zwyczaje "Pokaż język!” dla dzieci i młodzież w wieku 7-19 lat. Filmy można przesyłać do końca 2012 roku, a konkurs zostanie rozstrzygnięty w lutym 2013 roku.
Obchody zorganizowane zostaną też m.in. w Zabrzu, Opolu, Kaliszu. Szczegółowe kalendarium jest dostępne na stronie http://www.edd2012.pl/imprezy/edd/kalendarz2012.
Jak informuje Narodowy Instytut Dziedzictwa, w ubiegłym roku w prawie 1400 wydarzeniach organizowanych w 307 miejscowościach w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, w całej Polsce wzięło udział blisko 250 tys. osób.
Idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa członkowie Rady Europy, w tym Polska, która włączyła się do tej akcji w 1993 r.
Tegoroczną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa objął honorowym patronatem minister kultury Bogdan Zdrojewski; Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym. (PAP)
agz/ abe/