W sobotę w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu nastąpi inauguracja budowanych od dwóch lat organów piszczałkowych. Podczas dwudniowych koncertów będzie można wysłuchać ich brzmienia w pięciu odsłonach.
Planowane wydarzenie będzie zwieńczeniem budowy organów, która trwała od 2018 r. i zajęła w sumie około 30 000 godzin. Zaangażowanych w nią było 45 budowniczych. Instrument został zaprojektowany i wykonany przez organmistrzów z pracowni Orgelbau Klais z Bonn. Jego budowa kosztowała ponad 11 mln zł, z czego 85 proc. pochodziło ze środków unijnych. Organy mają 9 metrów szerokości, 14 metrów wysokości, 4,5 metra głębokości i ważą ok. 30 ton. Składają się z 4700 piszczałek i 80 głosów. Długość największej piszczałki to ok. 12 metrów, a najmniejszej – 11 milimetrów.
Stylistyka instrumentu jest utrzymana w tradycji francuskich organów symfonicznych z XIX–XX wieku. „Za jego sprawą muzyka minionych wieków zabrzmi pełniej, a możliwość zagrania współczesnych utworów otworzy drogę do poznania wielu nowych kompozycji. Królewskim brzmieniem ten piękny instrument idealnie wpisuje się w akustykę Sali Głównej NFM” – podkreśliła rzeczniczka Narodowego Forum Muzyki Agnieszka Frei.
Podczas weekendu inaugurującego będzie można wysłuchać brzmienia organów w pięciu koncertowych odsłonach. „Muzykę różnych epok oraz możliwości instrumentu zaprezentują najwybitniejsi artyści z Polski i z zagranicy” – zapowiedziała Frei.
W pierwszej części sobotniego wieczoru wystąpią dwaj artyści reprezentujący różne pokolenia. Jako pierwszy zagra nestor polskich organistów Julian Gembalski, a po nim Karol Mossakowski, młody artysta szybko zdobywający uznanie publiczności i krytyki. Drugą część wieczoru wypełni koncert organowy, podczas którego Andrzej Chorosiński, Elżbieta Karolak i Józef Serafin przedstawią zróżnicowany program. Oprócz dzieł twórców dobrze znanych znajdą się tu także dzieła mniej rozpoznawanych kompozytorów.
Z kolei podczas pierwszego niedzielnego koncertu organowego publiczność wysłucha programu w wykonaniu trzech artystów - Krzysztofa Urbaniaka, Sławomira Kamińskiego oraz Tomasza Głuchowskiego. „Zabrzmią przystępne, niebanalne i fascynujące dzieła kompozytorów tworzących w różnych epokach i stylach” – zapowiadają organizatorzy. Ostatni z serii recitali inaugurujących organy w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki będzie spotkaniem ze sztuką wykonawczą Romana Peruckiego, Piotra Rojka i Marcina Szelesta. Podczas koncertu zabrzmią dzieła sześciu kompozytorów reprezentujących różne epoki i style muzyczne.
Atrakcją niedzielnego wieczoru inaugurującego będzie projekcja należącego do klasyki kinematografii filmu grozy „Upiór w operze”, nakręconego w 1925 roku. Towarzyszyć jej będzie improwizacja w wykonaniu wybitnego francuskiego organisty Thierry’ego Escaicha.
Narodowe Forum Muzyki poinformowało też, że ze względu na wyjątkową sytuację związaną z pandemią i z myślą o melomanach, którzy nie będą mogli przybyć do Wrocławia, podjęto decyzję o przeprowadzeniu dodatkowo transmisji online z sobotniej inauguracji organów. Koncert z udziałem publiczności będzie można zobaczyć m.in. na fanpage’u NFM na Facebooku, oraz na stronie www.nfm.wroclaw.pl. (PAP)
autorka: Agata Tomczyńska
ato/ par/