Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu wzbogaci się o organy piszczałkowe w stylu starofrancuskim. „W Polsce nie ma jeszcze instrumentu tej klasy. W przyszłości Wrocław będzie miejscem nowych inicjatyw artystycznych z udziałem muzyki organowej” - podkreślił dyrektor Forum Andrzej Kosendiak.
„Mamy wspaniałą salę koncertową, w której odbywają się koncerty muzyki symfonicznej, kameralnej, dawnej i chóralnej. Powstanie takiego instrumentu umożliwi wprowadzenie do naszych koncertów wielkiej literatury, w której kompozytorzy wykorzystywali organy we współpracy z orkiestrą symfoniczną” - powiedział w czwartek na konferencji prasowej dyrektor Narodowego Forum Muzyki Andrzej Kosendiak.
Dyrektor dodał, że budowa instrumentu pozwoli rozszerzyć repertuar Narodowego Forum Muzyki także o muzykę stricte organową.
Organy mają wysokość 14 metrów i składają się z niemal 5 tys. piszczałek. Zostaną wykonane w stylu francuskich organów symfonicznych z XIX-XX wieku. Koszt organów to ponad 11 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi z funduszy unijnych. Kosendiak zaznaczył, że wykonanie instrumentu będzie ogromnym przedsięwzięciem – budowa potrawa ok. 30 tys. godzin, a zaangażowanych w nią będzie 45 wykonawców.
Budowy instrumentu podjął się Philipp Klais, organmistrz, właściciel firmy Orgelbau Klais Bonn. Ma ona zakończyć się w 2020 r. Montaż rozpocznie się już w tym roku. Z tego względu, jak poinformował Kosendiak, w lipcu i sierpniu, w sali koncertowej będą organizowane wyłącznie koncerty muzyki rozrywkowej.
Dyrektor dodał, że we Wrocławiu planowane jest także odrestaurowanie organów znajdujących się w kościele garnizonowym św. Elżbiety. „Za chwilę Wrocław będzie miastem posiadającym dwa niezwykłe instrumenty, o bardzo różnej charakterystyce - barokowy, wielki instrument w kościele św. Elżbiety i romantyczny w stylu francuskim, którego jeszcze w Polsce nie ma. W niedalekiej przyszłości Wrocław będzie miejscem nowych inicjatyw artystycznych z udziałem muzyki organowej” - powiedział Kosendiak.
Narodowe Forum Muzyki łącznie otrzymało blisko 21 mln zł dofinansowania na rozwój działalności artystycznej i edukacyjnej poprzez zakup nowego wyposażenia. Zakupiono już m.in. skrzypce Francois Luis Pique, waltornię Keith Berg, czy fasadę organów. W planach NFM ma z kolei zakup nagłośnienia, mobilnej widowni, czy platformy dla osób niepełnosprawnych.
autor: Agata Tomczyńska
ato/ agz/