Na koncercie inauguracyjnym, który odbędzie się w piątek w warszawskiej Filharmonii Narodowej, zostanie wykonana m.in. kompozycja "Strange News" poświęcona problemowi nieletnich żołnierzy w Afryce. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" odbędzie się w Warszawie w dniach 16-24 września pod hasłem "Muzyka jako komentarz do rzeczywistości - społecznej, politycznej".
W programie koncertu inauguracyjnego znalazły się również utwory: "Scontri" ("Zderzenia") Henryka Mikołaja Góreckiego, "10th April, Saturday... Pamięci ofiar Katynia" Broniusa Kutaviciusa i "Eye on Genesis III" Joija Yuasa. W piątkowy wieczór na scenie warszawskiej filharmonii wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.
Górecki skomponował "Scontri" w 1960 roku. Utwór ten, charakteryzujący się dużą ekspresją, uchodził za manifest polityczny muzyka. Skomponowany techniką awangardową, odchodził bowiem od wówczas obowiązujących w bloku wschodnim założeń socrealizmu, zgodnie z którymi kultura miała być podporządkowana celom politycznym i pełnić funkcje propagandowe.
Poemat symfoniczny "10th April, Saturday... Pamięci ofiar Katynia" litewski kompozytor Bronius Kutavicius dedykował ofiarom katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego oraz ofiarom mordu katyńskiego. "Wystrzegam się ilustracyjności, jest to raczej wyraz współczucia wobec tragedii. Mgnienie oka dzieli byt od niebytu, jeden cios przeznaczenia" - napisał kompozytor w opisie. Dzieło zaprezentuje sopranistka Lilianna Zalesińska.
Utwór "Eye on Genesis III" japońskiego kompozytora Joija Yuasa stanowi kontynuację cyklu skupionego na genezie kosmosu i rodzaju ludzkiego.
Kompozycja na orkiestrę i projekcję wideo "Strange News" stanowi przykład angażowania się świata muzyki w debatę publiczną. Jej twórcy, norweski kompozytor Rolf Wallin i belgijski dramaturg Josse De Pauwa, wykorzystali dokumentację wideo o dzieciach siłą wcielanych do wojska w czasie wojen domowych w Ugandzie i Kongo oraz zapisy rozmów z byłymi nieletnimi żołnierzami. Na scenie zatańczy i zaśpiewa aktor ugandyjski Arthur Kisenyi, który jako dziecko uniknął wcielenia do wojska.
W ramach tegorocznego festiwalu odbędzie się 18 koncertów. Zaprezentowanych zostanie osiem prawykonań, pięć spośród nich powstało na zamówienie festiwalu. W programie znalazły się utwory: Phila Niblocka, Yannisa Kyriakidesa, Heinera Goebbelsa, Krzysztofa Pendereckiego, Romana Bergera i Agaty Zubel. Podczas festiwalu zagrają m.in.: London Sinfonietty, Orkiestra Wieku Oświecenia, Neue Vocalsolisten i Orkiestra Filharmonii Narodowej.
Koncertom będą towarzyszyć spotkania z kompozytorami, dyskusje oraz konferencja "Muzyka i polityka". W konferencji, która odbędzie się 24 września na Uniwersytecie Warszawskim, weźmie udział m.in. Ivo Josipović, prezydent Chorwacji, kompozytor i dyrektor festiwalu muzyki współczesnej Biennale Zagreb.
Nowym cyklem festiwalu będzie skierowana do najmłodszych "Mała Warszawska Jesień". Zainauguruje ją 16 września otwarcie interaktywnej instalacji dźwiękowej "Melodeusz" w Starej Kordegardzie w Łazienkach Królewskich. W ramach cyklu zaplanowano m.in. koncert grupowego komponowania "Dominobajki" na Krakowskim Przedmieściu, warsztaty muzyczne dla dzieci oraz operę "Przygody Sindbada Żeglarza".
Festiwal "Warszawska Jesień" został wpisany do programu kulturalnego polskiej prezydencji.(PAP)
mce/ mlu/