Słoweńska artystka wizualna Jasmina Cibic przekształci w maju galerię łódzkiego Muzeum Sztuki w opowieść o solidarności w obliczu kryzysu, ale także o sztuce manipulacji – podaje Katarzyna Szklarek-Zarębska z działu komunikacji MS.
W Muzeum Sztuki w Łodzi zapowiedziano planowaną na 21 maja wystawę Jasminy Cibic - mieszkającej w Wielkiej Brytanii Słowenki. Będzie to - jak podają organizatorzy z MS - przekaz wzmocniony za pomocą filmu, fotografii, rzeźb oraz dźwięku. "Co łączy Pałac Narodów w Genewie, stołeczny stalinowski drapacz chmur oraz znacjonalizowany pałac fabrykancki w Łodzi? Kto ma szansę na nowo zjednoczyć podzielone społeczeństwo: architekt, polityk czy artysta? To pytania, które w swoim najnowszym projekcie stawia Jasmina Cibic" - napisano w zapowiedzi.
"Będzie to opowieść o solidarności w obliczu kryzysu, ale także o sztuce manipulacji" - podkreśliła Szklarek-Zarębska. "Punktem wyjścia dla wystawy jest film zatytułowany +Dar+. Za pomocą alegorii Cibic testuje w nim koncepcję, zgodnie z którą poprzez sztukę można przeciwdziałać polaryzacji społecznej" - zaznaczyła.
Kuratorką ekspozycji jest Agnieszka Pindera. Wystawę Jasminy Cibic będzie można będzie oglądać do 29 sierpnia w Muzeum Sztuki w Łodzi w dawnym pałacu fabrykanckim Maurycego Poznańskiego.
Jasmina Cibic urodziła się w 1979 roku w Lublanie. Jest performerką i artystką wizualną, mieszka i pracuje w Londynie.
Jasmina Cibic reprezentowała Słowenię na 55. Biennale w Wenecji. (PAP)
Autor: Hubert Bekrycht
hub/ wj/