W lipcu mobilna scena Instytutu Teatralnego (IT), czyli niebiesko-biały namiot cyrkowy, znów wyrusza w podróż. Dziewięciokrotnie zostanie w nim zaprezentowany spektakl „Jak przestałem być idealny” – koprodukcję Instytutu i Centrum Sztuki Włączającej / Teatru 21 – poinformowano na stronie IT.
Jak wyjaśniono, objazd spektaklu otworzą trzy pokazy 3 i 4 lipca w miejscowości Dobre (woj. mazowieckie). W kolejnych dniach przedstawienie zagości w Brześciu Kujawskim (7-8 lipca) i Kowalu (10-11 lipca) oraz w Wilczynie (13-14 lipca).
"W wypełnionym muzyką na żywo spektaklu pytania o odmienność i różnorodność sąsiadują z wyczynami akrobatów, a humor z refleksją o tym, jak długa droga prowadzi czasami do samoakceptacji. Przedstawieniu towarzyszą warsztaty teatralne, podczas których uczestnicy – inspirując się spektaklem – uruchomią swoją kreatywność" - czytamy w przesłanej PAP informacji.
Jak wyjaśniono, "+Jak przestałem być idealny+ w reżyserii Justyny Lipko-Koniecznej, Justyny Sobczyk i Justyny Wielgus jest inspirowany mitem o Ganeśi – hinduskim bóstwie z głową słonia oraz prawdziwą historią Josepha Merricka – znanego również jako człowiek-słoń". Czerpiąc z obecności artystów cyrkowych, aktorów dramatycznych, muzyków oraz aktorów Teatru 21, zapraszamy na przedstawienie, które łączy widzów i artystów we wspólnej teatralno-cyrkowej opowieści. Z myślą o młodych widzach odkryjemy historię odmienności, w której bohater musiał mierzyć się z poczuciem braku akceptacji. Razem z publicznością, pod cyrkowym szapito wykreujemy świat, w którym jest miejsce dla każdego, a różnorodność staje się wartością" - napisano.
Spektaklowi towarzyszą warsztaty teatralne, które poprowadzą aktorzy i aktorki, artyści i artystki sztuki cyrkowej, pedagodzy i pedagożki teatru. "Inspirując się opowieściami Ganeśi i Josepha Merricka, wybierzemy się w ich trakcie w podróż dookoła świata, stworzymy ciekawostki, własną historię i rozwiniemy swoje umiejętności cyrkowe" - napisano.
Wybranym pokazom towarzyszyć będą: tłumaczenie na polski język migowy, audiodeskrypcja oraz tłumaczenie na język ukraiński.
Zapisy na warsztaty i odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakle w Dobrem, Brześciu Kujawskim, Kowalu i Wilczynie odbywają się poprzez lokalne ośrodki kultury i urzędy.
Koncepcja artystyczna - Justyna Lipko-Konieczna i Justyna Sobczyk. Reżyseria - Justyna Sobczyk, Justyna Lipko-Konieczna i Justyna Wielgus. Dramaturgia i scenariusz - Justyna Lipko-Konieczna. Za reżyserię ruchu odpowiada Justyna Wielgus. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Wisłomira Nicieja. Za reżyserię i realizację światła odpowiada Sebastian Klim. Muzykę na żywo wykonuje zespół Pokusa w składzie: Tymek Bryndal, Natan Kryszk i Teo Olter.
Występują: Grzegorz Brandt, Anna Drózd, Teresa Foks, Maja Kowalczyk, Mateusz Kownacki, Daniel Krajewski, Natalia Leszczyńska, Anna Łuczak, Aleksander Orliński, Filip Perkowski, Michał Pęszyński, Piotr Sakowski, Aleksandra Skotarek, Cela Sobolewska, Magdalena Świątkowska, Paulina Waszkiewicz i Łukasz Wójcik.
Wyjaśniono, że warsztaty i spektakl "Jak przestałem być idealny" to piąty familijny projekt artystyczno-edukacyjny, który będzie przemierzał Polskę z namiotem cyrkowym w ramach programu "Lato w teatrze".
"Od 2011 r., gdy Instytut odkupił namiot od właściciela Cyrku Bojaro, wyprodukowano następujące spektakle objazdowe: +Gdzie jest Pinokio?+ (2011, reż. Robert Jarosz), +Pippi Pończoszanka+ (2013, reż. Konrad Dworakowski), +Jak wytresować dziewczynkę?+ (2015, reż. Michał Walczak) i +Piotruś Pan+ (2019, reż. Konrad Dworakowski)" - przypomniano w informacji.
Spektakl "Jak przestałem być idealny" został wyprodukowany i jest prezentowany w ramach programu "Lato w teatrze" Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Swoją premierę miał we wrześniu 2021 r.
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/