Ukraińscy i polscy artyści z warszawskiego Teatru Żydowskiego 4 czerwca rozpoczną trasę po ośrodkach dla uchodźców, gdzie prezentować będą interaktywny spektakl dla dzieci pt. „Ukraińskie bajkowe zabawy”. Reżyserką i autorką scenariusza jest Ałła Kosacz-Denysiuk z Ukrainy.
"Już od ponad trzech miesięcy trwa wojna w Ukrainie, a do Polski trafiło ponad 3 mln uchodźców. Polacy angażują się i pomagają, jak mogą. Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskiej wraz z artystami z Ukrainy wychodzi z inicjatywą i propozycją dla najmłodszych widzów" - czytamy w informacji przesłanej PAP przez specjalistkę ds. public relations Teatru Żydowskiego Ewę Wojciechowską.
Aktorzy Teatru Żydowskiego spotkali się w pracy z aktorami i muzykami z Ukrainy, by wspólnie przygotować spektakl z bajkami i piosenkami ukraińskimi pt. "Ukraińskie bajkowe zabawy".
Przedstawienie w najbliższy weekend pokazane zostanie - 4 czerwca o godz. 11 w ośrodku Nadarzyn Ptak Expo, a 5 czerwca o godz. 11 w Ośrodku w Śródborowie. Kolejne osiem pokazów, od 7 do 22 czerwca, zaplanowano w: ośrodku w Teatrze Na Woli, ośrodku przy ul. Górskiego 7, przy ul. Chmielnej 85/87, w ośrodku w stołecznym Atrium, przy Wołoskiej 7, w ośrodku na Agrykoli, przy Rondzie ONZ i w ośrodku przy ul. Modlińskiej 6d.
Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest dyrektor Teatru Żydowskiego w Warszawie Gołda Tencer. Spektakl przygotowały dwie ukraińskie artystki - aktorka i reżyserka z Teatru Żydowskiego w Kijowie Ałła Kosacz-Denysiuk i artystka Akademickiego Zespołu Pieśni i Tańca "Podillia" Filharmonii Obwodowej w Winnicy Natalia Uteszewa.
"Wybrałyśmy najbardziej znane ukraińskie bajki i piosenki ludowe, które znają i śpiewają wszystkie dzieci w Ukrainie. Mamy nadzieję, że doda im to otuchy w tym trudnym dla nas wszystkich czasie i że choć na chwilę zapomną o tym, co się dzieje w naszym kraju. A my również, razem z nimi" – powiedziały Kosacz-Denysiuk i Uteszewa, cytowane w informacji.
W spektaklu będzie można posłuchać oryginalnych brzmień ukraińskich instrumentów ludowych: bandury, sopilki i domry.
Scenariusz i reżyseria - Ałła Kosacz-Denysiuk. Muzykę i aranżacje stworzyła Natalia Uteszewa. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Ewa Łaniecka.
Występują: Małgorzata Majewska, Małgorzata Trybalska, Joanna Rzączyńska, Piotr Siwek, Roman Skorowsky, Natalia Mazur i Ihor Mazur.
Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/