Najnowsza historia Polski - wielka i lokalna - pokazana w reportażach radiowych i telewizyjnych to temat ogólnopolskiego konkursu "Audycja historyczna Roku", którego piątą edycją rozpoczął Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku.
Głównym celem konkursu jest promocja ambitnej radiowej i filmowej twórczości dokumentalnej, która prezentuje historię Polski z lat 1939-89. Kandydatury można zgłaszać do IPN w Białymstoku od piątku do 15 czerwca. Nominowanych do nagrody poznamy w październiku, laureatów zaś w listopadzie.
W konkursie po raz piąty będą przyznane nagrody w trzech kategoriach: wydarzenie (Grand Prix prezesa IPN), losy (Nagroda im. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego) oraz historia regionalna (nagroda dyrektora IPN w Białymstoku).
Rzecznik IPN w Białymstoku Tomasz Danilecki poinformował w piątek PAP, że będą też przyznane wyróżnienia za specjalne wartości poznawcze oraz za materiał o tematyce związanej z historią poszczególnych regionów kraju. Nagrody mają wymiar pieniężny. Ich wysokość co roku ustala prezes IPN. Produkcje oceni jury z udziałem historyków IPN i dziennikarzy.
"W roku ubiegłym wiele mówiono w mediach o Żołnierzach Wyklętych, którzy odzyskiwali swoje imiona i nazwiska, Cichociemnych, którzy 75 lat temu zostali po raz pierwszy zrzuceni do okupowanej Polski, ale też przypominano powstanie poznańskie 1956 r., czy manifestacje Czerwca 1976 r. Wspominaliśmy też 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego" - powiedział PAP Tomasz Danilecki o potencjalnej tematyce konkursowych materiałów.
Dodał, że trwają również przygotowania do obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. "Jak widać, wydarzeń historycznych godnych wzięcia na warsztat przez rasowych dokumentalistów nie brakowało. Ale też inwencja twórców co roku nas zaskakuje i zawsze pojawiają się tematy nieprzewidziane. I na tym polega urok tego konkursu" - dodał Danilecki.
Przypomniał, że w czwartej edycji konkursu rywalizowali twórcy 36 reportaży radiowych i telewizyjnych. Grand Prix zdobył film dokumentalny „Obława” Beaty Hyży-Czołpińskiej, zrealizowany przez Telewizję „Biełsat” dla IPN. W kategorii „Losy” nagrodę im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego dostał Mariusz Kamiński z Polskiego Radia Lublin za audycję pt. „Margita”. Za historię regionalną nagrodzono Kamila Hypkiego z Radia Zachód za audycję „Ucieczka”. Były też wyróżnienia.(PAP)
kow/ agz/