Kultura i sztuka po 1989 roku

31.05.2019

Irena Veisaite została Człowiekiem Pogranicza 2019

Irena Veisaite, litewska badaczka i krytyk teatralny została w piątek uhonorowana tytułem Człowieka Pogranicza 2019, przyznawanym przez Ośrodek Pogranicze – Sztuk, Kultur i Narodów w Sejnach (Podlaskie).

Ośrodek Pogranicze przyznaje swoje wyróżnienie wybitnym Europejczykom, którzy przez swoją postawę i działalność artystyczną popularyzują idee pogranicza, przełamują uprzedzenia, są otwarci na odmienne kultury, także religijne i etniczne.

Uroczystość nadania tytułu Człowieka Pogranicza odbyła się w Sejnach, w Białej Synagodze, z udziałem gości z Litwy i Polski. Wydarzeniu towarzyszyła promocja książki "O godne życie" – Irena Veisaite w rozmowie z Aurimasem Svedasem.

„Ośrodek Pogranicze od dwudziestu lat przyznaje tytuł Człowieka Pogranicza pragnąc nagrodzić i spopularyzować dzieło współczesnych budowniczych mostów. Z wielką radością mam zaszczyt ogłosić, że tytuł ten otrzymuje Irena Veisaite, nasza mistrzyni z Wilna, której ścieżka praktykowania etosu pogranicza, życiowa postawa i twórczość stanowią dla nas inspirację, wsparcie w chwilach zwątpienia i najważniejszy punkt odniesienia” - powiedział dyrektor Ośrodka Pogranicze Krzysztof Czyżewski. Dodał on, że jest to pierwsza kobieta w gronie wyróżnionych tym tytułem.

91-letnia Irena Veisaite swoje życie poświęciła krytyce teatralnej, nauczaniu zarówno studentów, jak i nauczycieli oraz budowaniu społeczeństwa obywatelskiego w niepodległej Litwie i Europie Środkowo-Wschodniej. Przez wiele lat prowadziła Fundację Otwartego Społeczeństwa w Wilnie, a także Centrum Kultury Tomasa Manna w Nidzie.

Jej rodak Tomas Venclova – Człowiek Pogranicza z 2001 roku nazwał w swoim przemówieniu Veisaite swoją starszą przyjaciółką i pogratulował jej – jak powiedział „tak zacnego tytułu”.

Irena Veisaite była wzruszona uroczystością i uradowana nadaniem jej tego tytułu. Powiedziała, że jest zaszczycona, że znalazła się w gronie tak wybitnych „ludzi pogranicza”.

Veisaite jest Żydówką, przeżyła Holokaust. W 1963 r. uzyskała doktorat w Leningradzie. W latach 1953-1997 była wykładowcą w Kolegium Nauczycielskim w Wilnie.

Pierwsze w 1999 r. wyróżnienie Człowieka Pogranicza otrzymał Jerzy Ficowski, znawca twórczości Brunona Schulza i problematyki cygańskiej. Dwa lata później dostał je Tomas Venclova, wybitny pisarz litewski. Trzecie wyróżnienie otrzymał w 2004 r. Arvo Part, estoński kompozytor nowoczesnej muzyki religijnej. W 2006 r. nagrodę dostał Bohdan Osadczuk, ukraiński publicysta. Trzy lata później Pogranicze wyróżniło także Claudio Magrisa – wybitnego włoskiego pisarza i felietonistę. (PAP)

Autor: Jacek Buraczewski

bur/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL